Jedna od mnogobrojnih misterija životinjskog svjeta jeste činjenica da bukvan morske kornjače pređu hiljade milja u toku migracija, i uvjek se vrate na plažu na kojoj su se izlegle.

Ova posebna vrsta kornjača, bukvan kornjače, su zagonetna stvorenja koja naseljavaju obale Mediterana, zapadne Afrike, Brazila i jugo-istočnu obalu Sjedinjenih Američkih Država, a posebne su po tome što pređu i po osam milja u toku migracija, ali se uvjek vrate baš tamo gdje su se izlegle.
 
U roku od dvadesetčetiri časa od trenutka od kada se izlegu, male bebe kornjače idu do obale i započinju svoje plivanje koje ide i do osam milja u krug, u smjeru kazaljke na satu.

Naučnici su i ranije znali da ove kornjače koriste osjećaj za magnetno polje, tačnije da znaju da se orijentišu prema magnetnom polju ka sjeveru i jugu.

Sada su došli do zaključka da kornjače na osnovu magnetnog polja stvore mentalnu mapu, i znaju ne samo gde su sjever i jug, već znaju da se orijentišu ka sve četiri strane svijeta.

Jedan od istraživača, Nejtan Putman sa Univerziteta Sjeverne Karoline, objasnio je kako se kornjače orijentišu.

Najteže kod navigacije na otvorenom moru je odrediti je određivanje geografske dužine, točnije istok-zapad pozicije. Ljudi su vekovima pokušavali da pronađu način za to. Ova studija, prva, pokazuje kako to rade životinje - izjavio je Putman.

Istraživači vjeruju da bukvan kornjače stvore mentalnu mapu svog puta migracija na osnovu magnetnog polja, kombinovanjem informacija o uglu magnetnog polja i njegovom intenzitetu.