Zablude

Bilo da ste dugogodišnji ljubitelj mačaka ili novi i ponosni vlasnik mačeta, sve što mislite da znate o ovim fascinantnim životinjama može biti pogrešno.

Evo šest najčešćih zabluda o mačkama.
1. Mačke možete pustiti napolje i ništa im se neće desiti
Iako možda mislite da bi vaša mačka najviše voljela da se vrati svojim “lovačkim korijenima” veoma je rizično pustiti mačku samu napolje. Mačke koje žive u kući ili stanu, žive tri i po puta duže od mačaka koje su napolju. Mačke koje žive napolju su izložene infekcijama, parazitima i povredama od pasa, velikih ptica, automobila ili drugih mačaka.
Uvijek svoju mačku možete izvesti napolje na povocu ako ste strpljivi i uporni. Ili obezbjediti vanjski prostor koji će biti oslobođen od bubica na kome će mačka moći da se šeta.
2. Mačke se uvijek dočekaju na noge kada padaju
Ovo je takođe mit, iako postoji fenomen zvani “sindrom padobranca“ koji se odnosi na mačke koje padaju sa velike visine i prežive. Tokom pada, mačke rotiraju svoje tijelo da izgleda da lete kao vjeverice opuštajući svoje mišiće prije slijetanja tako raspodjeljujući težinu na četiri tačke. Međutim to se često ne desi ukoliko mačka nema dovoljno vremena da se ispravi. Najopasniji padovi su oni između drugog i šestog sprata.
Kako se to ne bi desilo, držite prozore bez mrežica zatvorenim i zabranite im pristup neobezbeđenoj terasi.
3. Mački treba dati mlijeko povremeno
Iako vaša mačka može posegnuti za mlijekom, ovo nikako nije dobra ideja za većinu mačaka. One su intolerantne na laktozu zbog čega dobiju proliv i može im se stvoriti kamen u bubregu od kalcijuma koga ima u mlijeku.
Ne postoji nutritivni razlog da date svojoj mački kravlje mlijeko. Mačići u divljini takođe ne piju mlijeko poslije 12. sedmice. Ako već ne možete da odolite da date maci mlijeko, pitajte svog veterinara koja je adekvatna zamjena za kravlje mlijeko, koje bi bilo najmanje štetno.
4. Ako mačka prede znači da je sretna
Iako mačke predu i kada su sretne, one takođe predu kada su nervozne, povređene, kada se mace, doje ili pokušavaju da komuniciraju. To je njihov način da tješe sebe i druge. I ne može se napraviti razlika između predenja kada su sretne ili stresirane ukoliko ne znamo okolnosti, ali ono što znamo jeste da su uvijek nervozne kada idu kod veterinara.
Mazite svoju mačku dok prede. Ako sumnjate da je anksiozna, pitajte svog veterinara za sintetičke feromone koji čine da se mačka osjeća sigurno.
5. Mačke su toliko samostalne da im ne treba društvo
U posljednjoj deceniji poprilično je razbijena ova predrasuda. I mačkama je potrebna dnevna doza pažnje, maženja, mentalne i fizičke aktivosti kako bi ostale zdrave i sretne.
Možete na svoj prozor staviti nekoliko zrna hljeba i tako privuči ptice. Napravite svojoj mački penjalice i grebalice i igrajte se sa njom svakodnevno.
6. Mačke ne moraju da idu redovno kod veterinara
Statistika kaže da mačke posjećuju veterinare mnogo rjeđe od pasa što znači da su manje šanse da se kod njih preveniraju bolesti poput problema sa zubima i parazitima. Veterinari misle da mnoge mačke stradaju zato što njihovi vlasnici ne shvataju da su one bolesne. Mačke preziru da budu bolesne i povređene i ne vole da pokazuju svoje slabosti zato što u divljini tako postaju lak plijen.
A smrtonosne bolesti poput problema sa srcem ili bubrezima nemaju vidljive simptome. Rutinske posjete veterinaru im mogu spasiti život. Iako je vaša mačka zdrava, vodite je jednom godišnje veterinaru, dok mačke starije od osam godina treba preventivno da idu kod ljekara minimum dva puta godišnje.