Udar na slobodu govora?

Pojedinci koji su na društvenim mrežama objavljivali slogan "Od rijeke do mora" neće dobiti njemačko državljanstvo, prema odredbama novog zakona o državljanstvu, kako su naveli njemački kanal NDR (Sjevernonjemački radio i televizija) i Savezno ministarstvo unutrašnjih poslova ove sedmice.

Osobe koje su zaposlene u Njemačkoj mogu raditi na dobijanju državljanstva nakon pet godina, u odnosu na osam godina koliko je ranije bilo potrebno prema zakonu. Iako je zakon stupio na snagu 27. juna ove godine, uvjeti su postroženi, posebno kada se radi o "rasizmu, antisemitizmu ili bilo kojem drugom obliku mržnje prema ljudima, koji isključuju mogućnost naturalizacije," prema Saveznom ministarstvu unutrašnjih poslova Njemačke.

Jedan od uslova za državljanstvo, klauzula 10.1.1.1.3.1, odnosi se na "posebnu historijsku odgovornost Njemačke za nacističku nepravdu i njene posljedice, posebno za zaštitu jevrejskog života."

Ova klauzula nalaže da osoba koja krši pravnu obavezu Njemačke prema zaštiti Židova ne može biti podobna za državljanstvo.

To uključuje negiranje činjenice ili opsega genocida nad Jevrejima u Evropi od strane nacističke Njemačke (Holokaust) i optuživanje Jevreja ili države Izrael za izmišljanje ili preuveličavanje Holokausta.

Također su uključene izjave poput "Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna," "Idemo bombardovati Tel Aviv," "Smrt Izraelu" i "Izrael, ubica djece."

Korištenje mapa na kojima je teritorij države Izrael zamijenjen bojama palestinske zastave također se smatra kršenjem zakona.

"Neuskladivo s njemačkim zakonom"


Ovo može biti osnova za isključenje iz dobijanja državljanstva, jer se, prema NDR-u, smatra da osobe nisu usklađene s opredjeljenjem prema njemačkom ustavu ako krše posebnu historijsku odgovornost Njemačke prema židovskom životu.

Ova odredba uključuje lajkanje, dijeljenje ili komentarisanje takvih slogana na društvenim mrežama.

Savezno ministarstvo unutrašnjih poslova navelo je da se, kada se takvi slogani izgovaraju, treba uzeti u obzir kontekst u kojem su izrečeni. Na primjer, ako se "izjave poput 'Od rijeke do mora' podudaraju s eksplicitnim pozivom na nasilne akcije protiv države Izrael," to treba biti predmet preispitivanja u intervjuu za državljanstvo.

Iako je NDR naveo da njemačke pokrajine imaju autonomiju u vezi s naturalizacijom pod njihovom nadležnošću, glasnogovornik je objasnio da je "praksa posljednjih godina pokazala, međutim, da se pokrajine vode uputstvima Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, tako da se pravne regulative o zakonu o državljanstvu primjenjuju jednolično."

U martu je objavljeno da će test za njemačko državljanstvo sada uključivati pitanja o Holokaustu, judaizmu i Izraelu, kako bi se filtrirali ljudi s antisemitskim stavovima, prema izvještaju Der Spiegela.

"Ako ne dijelite naše vrijednosti, ne možete dobiti njemački pasoš. Povukli smo kristalno jasnu crvenu liniju ovdje," izjavila je ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser za Der Spiegel.

Udar na slobodu govora?


"Antisemitizam, rasizam i drugi oblici preziranja ljudskosti isključuju mogućnost naturalizacije."

U augustu je demonstrant koji je skandirao "Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna" na skupu u Berlinu kažnjen sa 600 eura od strane njemačkog suda.

Ova odluka njemačkih vlasti, iako razumljiva u kontekstu historijske odgovornosti prema židovskoj zajednici i potrebi za zaštitom od antisemitizma, otvara pitanje o granicama slobode izražavanja. Slogan "Od rijeke do mora" mnogi Palestinci i njihovi simpatizeri doživljavaju kao izraz težnje za slobodom i okončanjem izraelske okupacije, a ne nužno kao poziv na nasilje ili uništenje Izraela.

Ukoliko se ovakav način izražavanja automatski povezuje s antisemitskim stavovima, može se dogoditi da se legitiman politički stav pretvori u razlog za uskraćivanje građanskih prava.