Od krađe zarade do 800 eura dnevno

Gradovi sa najvećim brojem turista, posebno u letnjoj sezoni, Rim, Milano, Venecija, postali su žrtve lopova žena iz romske zajednice, koje ih veoma spretno okruže i prazne im tašne. Nestaju novčanici, telefoni, dokumenta koja negdje bace.

Romima lopovima uobičajeno mjesto boravka je u Rimu, ali operišu u krađama u brojnim drugim gradovima, ponajviše na sjeveru. Odavno je poznata grupa "Omerović". Po policijskim izvještajima Romi su stigli iz Bosne i Hercegovine, ali ima ih i sa Kosova, iz Bugarske, Južne Amerike.

U najvećem broju to su mlade Romkinje, lijepo obučene da ne skreću pažnju, dok muškarci organizuju grupe i raspoređuju ih na terenu, a zatim se plen dijeli po nalogu šefova bandi. Nije rijetkost nasilje nad Romkinjama koje su "bile neuspješne", pa one poslije hapšenja postaju i pokajnice pred istražnim sudijom, i pričaju o životu pod kontrolom šefova muškaraca, iz iste familije.

I sve su češće tuče između romskih bandi, jer su zauzele nečiji teren koji im "nije dodjeljen". Policija reaguje, ali je malo ekipa na terenu, a mnogo mjesta odakle kreće alarm zbog krađe. Tako se dogodilo da u Rimu, na promjetnoj metro stanici Braberini, izbije tuča između bandi poslije serije krađa i pljački. Bilo je dvadesetak umješanih, neki su pobjegli, pet je uhapšeno, a metro je bio zatvoren 40 minuta.

Pojedini građani nisu više mogli da gledaju samo na TV šta se događa u njihovom gradu, pa im je postala "profesija" da idu po metroima i upozoravaju građane na ulasku kada uoče već poznata lica Romkinja lopova i preko megafona upozoravaju: "Pažnja, prisutni su kradljivci tašni". Dogodilo se i da budu napadnuti od tih istih lopova, jer su ih sprečili u "poslu" u kojem se, po priznanju Romkinja, dnevno zaradi od 400 do 800 eura. To zajednica dijeli.