Nakon sastanka sa Catherine Ashton

Catherine Ashton stalno govori da smo tako blizu, a ja bih rekao i tako daleko, rekao je Ivica Dačić nakon razgovora sa visokom predstavnicom EU o otklanjanju zastoja u dijalogu sa Prištinom. Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić kaže da je kao i uvek optimista, prenosi RTS.

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je, nakon sastanka državnog vrha sa visokom predstavnicom EU Catherine Ashton, da je moguće da će do 20. marta "procirkulisati" i neki neformalni dokument koji će sadržati mišljenja Prištine i Beograda. Premijer Srbije Ivica Dačić precizira da neće biti nikakvog formalnog sporazuma o normalizaciji odnosa o kojem pojedini mediji pišu i poručuje da nema dogovora u dijalogu sa Prištinom sve dok se ne postigne dogovor o nadležnostima zajednice srpskih opština.

Nikolić je rekao da nikada nisu bili bliže sporazumu koji će da uredi život na Kosovu i omogući da svi koji tamo žive budu zaštićeni, a da Srbi žive u okviru svoje zajednice i ostanu povezani sa Srbjom.

Nikolić je, poslije sastanka sa Catherine Ashton, rekao da je kao i uvijek optimista i dodao da će nastavak dijaloga biti vjerovatno 20. marta.

Prema njegovim riječima, još je moguće da će do 20. marta "procirkulisati" i neki neformalni dokument koji će sadržati mišljenja Prištine i Beograda.

"Svi razgovori sa Catherine Ashton i sa Prištinom kreću se u okvirima rezolucije iz Skupštine", naglasio je Nikolić.

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da u ovom trenutku nema dogovora u dijalogu sa Prištinom, niti će ga biti dok se suštinski ne razmotre prijedlozi Srbije vezani za zajednicu srpskih opština.

Dačić je, poslije susreta državnog vrha Srbije sa visokom predstavnicom EU Catherine Ashton, naveo da niko u ovom trenutku ne može da kaže hoće li doći do dogovora ili ne.

"Mi želimo kompromis ali nećemo prihvatiti poniženje. To je naša poruka pred 20. mart", istakao je Dačić.

"Catherine Ashton stalno govori da smo tako blizu, a ja bih rekao i tako daleko", rekao je Dačić.  

Tri pitanja o nadliježnosti zajednica

Dačić je rekao da postoje tri glavna pitanja na koja treba naći odgovore, a suštinsko je šta je to zajednica srpskih opština i kakve su njene nadležnosti.

Prema njegovim riječima, uvijek se govori o tri grane vlasti, a to su izvršna, zakonodavna i sudska, ali pošto je i Kosovo samo po sebi nestandarno pitanje onda je teško definisati koje grane vlasti bi ova zajednica trebalo da ima.

Zato, kako je rekao, nije jednostavno naći odgovore na to koje bi bile njene nadležnosti u oblastima koje joj budu poverene.

Dačić je poručio da Srbija u svakom slučaju ne može pristati na neku neobaveznu formu, "maltene nevladinu organizaciju".

Druga dva pitanja su pitanje policije i pravosuđa, rekao je Dačić, dodajući da "nije svejedno ko vas čuva, ko vas brani i ko vam sudi".

Prema njegovim riječima, ta dva pitanja nisu tema za rasprave i za licitiranja niti za medijske spekulacije.

Dačić je i ovoga puta ponovio da je najvažnije da je u svim ovim razgovorima pokazano još jednom jedinstvo srpske državne delegacije u kojoj, kako je istakao, nema slabih karika.

On je negirao da je bilo razgovora o bilo kakvom sporazumu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.