I Hashim Thaçi na udaru

Odlazak "ratnih vođa" je, kako se navodi u analizi, potreban kako bi se učvrstila demokratija na Kosovu i stvorili preduslovi za dostizanje pravde i pomirenja...

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane ocjenio je u analizi situacije na Kosovu, uoči predstojećih parlamentarnih izbora, da postoji interes međunarodne zajednice da se iz političkog života u Prištini uklone "ratne vođe"

"U tom kontekstu primjećuje se snažan pritisak Njemačke, koja želi da poslije potpisivanja briselskog sporazuma i održavanja parlamentarnih izbora sa političke scene ode većina aktualnih lidera, među njima je i premijer Hashim Thaçi", navodi se u izvještaju.

Upravo se zato, kako navodi slovenački institut, formira Specijalni sud za ratne zločine koji bi ispitao navode iz istrage Savjeta Evrope o trgovini ljudskim organima i procesuirao odgovorne.

Odlazak "ratnih vođa" je, kako se navodi u analizi, potreban kako bi se učvrstila demokratija na Kosovu i stvorili preduslovi za dostizanje pravde i pomirenja.

Za promjenu politike u Prištini postoje i snažni ekonomsiki razlozi, jer vladajuće partije nisu uspjele da pronađu odgovarajuće rješenje za visoku stopu nezaposlenosti i da se izbore sa korupcijom.

IFIMES, citirajući analitičare, opisuje Kosovo kao "raj za organizovani kriminal i korupciju", a tome je uzrok oslabljeno djelovanje institucija i snažnih veza političkih i kriminalnih struktura.

"Kakvu će vladu dobiti Kosovo 8. juna odlučiće građani Kosova, ali ostaje utisak da su Kosovu potrebne korjenite promjene i neki novi početak", zaključuje IFIMES.