Skupština Kosova

Poslanici Skupštine Kosova protive se unapređenju statuta Asocijacije sprskih opština u jedan poseban etnički entitet. Poslanici iz redova pozicije i opozicije zatražili su od Vlade Kosova i EU da ne dozvole formiranje srpskog entiteta. Zabrinutost kod poslanika zasniva se na izjavama nekoliko novih srpskih predsjednika opština na Kosovu koji ne priznaju državu Kosovo, kao ni Ustav i zakone.

Poslanik iz redova vladajuće Demokratske partije Kosova, Arsim Bajrami, kazao je da neprihvatanje lokalne vlasti po Ustavu Kosova predstavlja nov izazov za Kosovo, s obzirom da su novi srpski predsjednici izabrani na legalan način.
"U prvom redu, Vlada i Ministarstvo lokalne samouprave trebaju poduzeti sve potrebne mjere kako bi monitirale zakonitost u radu predsjednika srpskih opština i skupština opština, a kako bi se spriječilo bilo kakvo nezakonsko eventualno djelovanje. Treba se što prije definisati statut Asocijacije srpskih opština kako bi se izbjeglo formiranje izvršnog entiteta ove Asocijacije", kazao je Bajrami.
Šef parlamentarne grupe pokreta Samoopredeljenje,Visar Ymeri, današnji rizik o stvaranju srpskog entiteta na Kosovu putem Asocijacije srpskih opština koja predviđa 10 opština na Kosovu, smatra posljedicom dijaloga sa Beogradom.
"Sada imamo politički ojačanu Srbiju na Kosovu, sa legalizovanom vlašću i odvojenom policijom i sudstvom. Imamo predsjednike opština koji kažu da ne priznaju državu Kosova i da direktno rade sa Srbijom na Kosovu. Ti predsjednici se spremaju da osnuju svoju srpsku republiku koju oni nazivaju asocijacijom opština a kako bi imali jedan enitet na Kosovu koji ne priznaje Kosovo. Ovo je rezultat pregovora kojim predvodi Hashim Thaçi”, kazao je Ymeri.
On je pozvao kosovske institucije da ne dozvole novim predsjednicima opština koji ne priznaju državu Kosovo da preuzmu mjesto predsjednika.
Zabrinutost oko Asocijacije srpskih opština izrazili su i u Alijansi za budućnost Kosova, čiji je podpredsjednik, Blerim Shala, inače koordinator u političkom dijalogu Prištine i Beograda.
Poslanica iz alijanse, Donika Kadaj Bujupi, navodi da izbjegavanje sprovođenja sporazuma od 19. aprila i redefinisanje ovlašćenja asocijacije može da promjeni poziciju ove partije u dijalogu.
"U ime Alijanse tražimo da se pridržavamo onoga za šta se glasalo u parlamentu na osnovu Ustava i zakona Kosova, u suprotnom ćemo zatražiti promjenu pozicije u dijalogu", kazala je ona.