Sve veći animozitet prema LGBT zajednici

Lezbijke, homoseksualci, biseksualci i transeksualci na Kosovu, uprkos postojanju naprednih zakona na polju ljudskih prava, još doživljavaju ozbiljna kršenja njihovih ljudskih prava, ako ne de jure, onda svakako de facto, konstativali su predstavnici UN na Kosovu, povodom sutrašnjeg Međunarodnog dana borbe protiv homofibije i transfobije.

"Zaključujemo sa mnogo zabrinutosti da su u najmanje 76 zemalja na snazi zakoni kojima je kriminalizovan sporazumni odnos između odraslih lica istog pola, a da se u sedam zemalja takav odnos kažnjava smrću. Mnogi pripadnici zajednice lezbijki, homoseksualaca, biseksualaca i transeksualaca i dalje strahuju da javno priznaju svoju seksualnu orijentaciju i identitet zbog straha od diskriminacije i optuživanja", navodi se u saopštenju koje su potpisali Osnat Lubrani Koordinator UN za pitanja razvoja i Joel Mermet šef kancelarije Visokog komesarijata UN za ljudska prava.

Nasilni incident koji je 14. decembra 2012. godine počinila organizovana grupa tokom otvaranja dvogodišnjeg izdanja "Kosovo 2.0" u kome je pažnja bila usmjerena na seksualnost, uključujući homoseksualnost, a zatim još jedan napad na nevladinu organizaciju koja zagovara prava zajednice lezbijki, homoseksualaca, biseksualaca i transeksualaca pokazuju da takvi strahovi nisu neosnovani.

U saopštenju se podsjeća da su članovi vlade, građanskog društva i međunarodne zajednice na Kosovu oštro osudili ove incidente i da su četiri specijalna izvestioca UN za ljudska prava odlučili da prate razvoj situacije u ovim konkretnim incidentima (sloboda mišljenja i izražavanja, sloboda mirnog okupljanja i udruživanja, zaštitnici ljudskih prava i vansudska, proizvoljna i pogubljenja bez redovnog sudskog procesa).

Naglašava se i da još mnogo toga treba da se uradi, navodeći da izvještaj "Puls javnosti" Programa UN za razvoj koji mjeri javne stavove o nizu društvenih, privrednih i političkih pitanja na Kosovu, ukazuje na nagli negativan porast kretanja i sve veću društvenu udaljenost prema pripadnicima ove zajednice.
U odnosu na rezultate iz aprila 2012. godine kada je 37,6 odsto ispitanika izrazilo opšti stav prema homoseksualcima kao "vrlo negativan", u oktobru 2012. ovakav stav je izrazilo 43,2 odsto ispitanika.

Preliminarni podaci iz posljednjeg istraživanja sprovedenog u aprilu 2013. godine ukazuju još i veći porast (53,9 odsto) u negativnom stavu prema homoseksualcima.

Takvo alarmantno kretanje je poziv na buđenje, konstatuje se u saopštenju.

"Na ovaj dan, u ime svih agencija UN na Kosovu, pozivamo na obnovu napora na svim nivoima da ove godine svakodnevno radimo na iskorijenjivanju diskriminatorskog ponašanja prema homoseksualcima i tranšeksualcima koje nema svoje mjesto ni na Kosovu, ni u Evropi ni globalno", naglašeno je u saopštenju.

Borba protiv predrasuda i promjena u načinu razmišljanja i promjeni stavova nije laka i potrebna je odlučnost, upornost i istinska posvećenost vrijednostima i standardima ljudskih prava.