Politički analitičar

Politički analitičar Shkelzen Maliqi kaže za Kosovo onlajn da SAD neće zaboraviti Kurtijevu arogantnost tokom posljednje dvije godine i dodaje da premijer Kosova mora da uvidi da "bez velikih sila ne može da se riješi problem Kosova".

"Ne znam šta ova garnitura na čelu sa Kurtijem može da očekuje jer je dugo vremena bila relativno bojkotovana od američkih zvaničnika. Ovo je možda posljednja prilika koja im je ukazana da može da prisustvuje konvenciji Demokratske stranke - koja u novembru ima šansu da dobije izbore - i ima šanse da razgovara, možda sretne i samu Kamalu i predstavnike buduće američke administracije. Ja sam bio iznenađen što je uopšte pozvan, jer su očigledno posljednjih godinu dana u svemu bojkotovani, a i on je isto bojkotovao i bio arogantan prema ambasadoru, prema diplomatama koje su učestvovale u dijalogu", kaže Maliqi.

On dodaje da će možda nova administracija u SAD biti na neki način otvorena, jer je još zainteresovana za Kosovo.

"To je nešto što ja vidim kao pozitivno, ali mislim da neće zaboraviti ove dvije godine kada je Kurti igrao nekakvu drčnu ulogu aroganta koji postavlja uslove i američkoj administraciji i EU i tako pokazuje neku arogantnost, prepametnost da bolje od Amerikanaca zna šta je demokratija, kad treba da se otvori most. To je pravo Kosova da o tome da odlučuje, mada se uvijek radi o nekim mnogo kompleksnijim pitanjima. Amerikanci i EU samu situaciju na Kosovu i dijalog i sve gledaju kompleksnije i računaju na obe strane", navodi Maliqi.

Prema njegovoj ocjeni, tokom posljednje dvije godine i Kosovo i Srbija su na neki način bojkotovali i otežavali dijalog, a to su, kako kaže, radili i Vučić i Kurti da bi dobili na vremenu i da ne bi preduzimali neke nepopularne mjere.

"A suština cijelog tog procesa je bila da se po nekom redosljedu, jedno po jedno, rješavaju stvari i da se problem gleda kao cjelina", ističe Maliqi i dodaje da problem Kosova nije ni samo problem Srbije, ni samo problem Kosova, nego je i regionalni.

Smatra da su najveće žrtve u tom procesu su bili kosovski Srbi, na sjeveru, a da je napuštanje institucija napravilo vakum koji je omogućio Kurtiju da se tako ponaša i da ne koordinira sa Kforom.

"Sada treba da vidimo šta može da očekuje od Kamale - ne da Amerika promeni poziciju, nego da on sam uvidi da bez velikih sila ne može da se riješi problem Kosova. Ne možemo ni da računamo na Savjet Evrope, Kosovo je pod sankcijama već godinu dana, zato što ne izvršava svoje obaveze", podsjeća Maliqi.

Dodaje da će se na jesen i na proljeće vidjeti da li će biti nekih promjena u strategiji, ali je sigurno da će i Brisel i Vašington insistirati da se realizuje ono što je dogovoreno i zapisano.

On ističe i da je Kurti ranije pokušao da pobjedi na Kosovu bez podrške SAD, ali sada i on i Vjosa Osmani, bar u izjavama, kažu da imaju najbolje odnose sa SAD, "iako se ponekad ne razumeju".

Izvor: Kosovo Online