Mlada dvadestrogodišnja talentovana umjetnica i aktivistkinja sa Kosova Ermira Murati poznatija pod art imenom Narandžasta djevojka (Orange Girl) bila je svijesna da njena slika na kojoj se Aleksandar Vučić i Albin Kurti ljube u usta po sebi predstavlja politički provokativan rad, mada je vjerovala do će on na festivalu „Merdita, dobar dan“ u Beogradu pokrenuti dijalog, podstaći pitanja i sagledavanje dominantnih medijskih narativa iz drugačije perspektive.

Na svom Facebook nalogu autorka je najavila svoju beogradsku izložbu, u intervjima pričala da misli da mladi na Kosovu žele mir, da vjeruje da umjetnost može da stvori pravednije društvo. Kada je od srpske policije saznala da je festival „Merdita, dobar dan“ otkazan nije vjerovala da se to zaista dešava. Kako se osjećala i o čemu je tada razmišljala, kakvu reakciju je željela da postigne svojim radom ovde, da li je zbog njega imala problema ili možda s nekom drugom svojom slikom iz serije poljupci, među kojima su i dva Albanca kako se ljube, dva orla kako se ljube lii dvije Albanke kako se ljube, govori u intervjuu za Danas, poslije skoro mjesec dana od otkazivanja festivala „Merdita, dobar dan“, piše Danas.rs.

Gdje ste bili kada ste saznali da su srpski političari odlučili da otkažu festival Merdita dobar dan, o čemu sta razmišljali i kako ste se osjećali?

– Bili smo u autobusu kada nas je zaustavila srpska policija i rekla da ne možemo da nastavimo jer su demonstranti tražili da se festival otkaže. U početku nisam mogla da vjerujem da bi to zaista moglo da se dogodi. Ali, ekipa festivala nas je obavjestila da iz bezbjedonosnih razloga moramo da se vratimo na Kosovo. Tokom povratka, nisam moglo da shvatim kako grupa demonstranata može da ima moć da zaustavi festival. Bio je to dan nevjerice i razočaranja.

Da li vam je ovo prvi „Merdita, dobar dan“, da li ste osjećali bilo kakvu zabrinutost zbog političkih tenzija između Kosova i Srbije?

– Kada su me prvi put pozvali da u okviru festivala izložim svoje radove u Beogradu, prvo sam pomislila da do ovog izdanja možda neće doći. S obzirom na to kakav uticaj ima moja slika „KisS“, osjećala sam napetost, brinula da bi to moglo da poremiti festival. Uprkos svim ovim zabrinutostima, ostala sam puna nade i bilo mi je teško da povjerujem da će festival, zaista, biti otkazan.

Mislim da mnogi koji prate kulturna i umjetnička dešavanja znaju za sliku na kojoj premijer Kosova Albin Kurti i predsjednik Srbije Aleksdar Vučić razmjenjuju poljubac. Šta vam je bila inspiracija za ovaj rad i šta biste rekli o ovom očigledno politički motivisanom umjetničkom ostvarenju?

– Slika je stigla u svaki kutak Kosova i Srbije. To je moć umjetnosti—ona može uzdrmati same temelje mitova izgrađenih oko ovih figura i pitanja koja oni perpetuiraju. Moja inspiracija je bila da osporim ove duboko ukorijenjene narative i izazovem razmišljanje o pomirenju i jedinstvu. Poljubac predstavlja trenutak ranjivosti i humanosti, uzdižući se iznad političkih sukoba. To je poziv na dijalog, razumijevanje i zamišljanje budućnosti zasnovane na međusobnom poštovanju.

Da li ste imali prijetnje zbog ove slike i ako jeste ko vam je pretio i na koji način je to dovelo do vaše veće eksponiranosti u javnosti?

– Da, dobijala sam brojne prijetnje zbog ove slike, slično onome što se desilo sa prvim radom u projektu „KisS“ na kome se ljube dva Albanca. Te prijetnje sam tada prijavila policiji. Za ovu sliku, prijetnje sam videla više kao komentare nego ozbiljne prijetnje, i odlučila sam da ih ne prijavim. Zanimljivo, dobila sam dosta pozitivnih povratnih informacija od Srba o slici, dok su reakcije Albanaca bile manje povoljne. Očekivala sam ovaj odgovor, s obzirom na stalnu osjetljivost ovog pitanja.

Poljubac je jedan od glavnih motiva na vašim slikama. Zašto?

– Poljubac u projektu „KisS“ predstavlja više od običnog čina naklonosti. Izražava moćnu izjavu koja razbija tabue. Kroz ovaj projekat, poljubac postaje način suočavanja i izaziva duboko ukorijenjene društvene norme i nesvjesne predrasude. On otkriva teme tolerancije i jedinstva, pomerajući granice kako bismo istražili na koji način možemo da prevaziđemo podjele i prihvatimo inkluzivniju perspektivu.

Da li ste znali da predsjednika Vučića često nazivaju pogrdnim izrazom za homoseksualca (p***r). Da li su takvi izrazi uobičajeni i na Kosovu kada želite da nekoga uvredite? Ovo vas pitam jer sam videla da ste veoma angažovani u pomaganju marginalizovanim i osjetljivim grupama.

– Čula sam za te izraze na albanskom jeziku, koji se koriste na pogrdne načine, ali nisam bila svijesna činjenice da je ta riječ korišćena da bi Vučića vređali na ličnom nivou. Posvećena sam doprinosu ljudskim pravima kroz svoju umjetnost, uključujući svaku marginalizovanu grupu. Najpoznatija sam po slikama „Poljubac“ koje se zalažu za prava LGBTK zajednice, međutim, slika Kurtija i ljubljenja ne mora nužno biti povezana sa kvir aspektom, jer slike imaju za cilj da se pozabave i drugim društvenim pitanjima.

Da li ste ikada ranije bili u Beogradu i šta ljudi vaše generacije misle o srpskoj prestonici, posebno sada kada je otkazan festival „Merdita, dobar dan“?

– Ovo bi bila moja prva posjeta Beogradu i bila sam nestrpljiva da istražim grad jer sam čula da je prelijep. Nisam sigurna šta moja generacija inače misli o srpskoj prestonici, ali što se mene tiče mislim da su problem političari i moćnici, a što se tiče građana postoje naslinci i huligani koji kvare imidž grada i narušavaju mir i pomirenje.

Kako ste se priremali za izložbu ovdje?

– Radovala sam se unaprijed tome da vidim kako će građani Srbije reagovati na sliku. Sve sam pripremala sa nestrpljenjem, nadajući se da će rad izazvati sadržajne diskusije i dati uvid u složenu dinamiku između Kosova i Srbije.

Da li ćete ikada ponovo doći u Beograd i da li biste željeli da dođete?

– Željela bih da se vratim u Beograd ako mi se pruži još jedna prilika. Posebno sam zainteresovana da tamo ponovo izložim svoj rad da vidim kako građani Srbije reaguju i da nastavim da učestvujem u razgovoru koji one pokreću.


Pretili su mi zbog slike na kojoj se ljube Vučić i Kurti: Ermira Murati, alias Orange Girl, autorka čuvenog Poljupca (KisS) za Danas 2 / Foto: Privatna arhiva
 
Savijena leđa zbog poljupca

Izložba „K is S“ trebalo je da bude otvorena 29. juna u Endžio Habu u Beogradu. Narandžasta djevojka (Orange girl) najavljena je kao umjetnica koja je već sa svoje 23 godine “izgradila snažno umjetničko prisustvo i ostvarila značajan društveni uticaj svojim slikama, muralima, i aktivističkim projektima.
Svojom izložbom „K is S”, ona dekonstruiše semiološko značenje poljupca, ukazujući na značaj konteksta za tumačenje istog. Istorija bilježi poljupce koji prate bolne rastanke, ali takođe prikazuje poljubac i kao čin bratstva, ali i izdaje. Prema umjetničinim rečima slika na kojoj

Narandžasta

U ranijim intervjuima Ermira Murati alias Orange girl objasnila je zašto je izabrala ovaj pseudonim, zašto baš narandžasta.

Prema njenim riječima elementi narandžaste boje u njemim kreacijama imaju mnogo značenja i simbolike. “Narandžasta je povezana sa mnogim pozitivnim značenjima, kao što su radost, sreća, kreativnost, promjena, odlučnost, sloboda, izražavanje i energija. Koristim ovu boju da izrazim ova pozitivna značenja u sopstvenim kreacijama i ona je često predstavljena u pozadini i sitnim detaljima. Korišćenje ove boje nije samo estetski izbor, već način da se predstavi ideja ili poruka. U nekim slučajevima, narandžasta je simbol bolje budućnosti za žene i protivljenje nasilju. Za mene, narandžasta boja predstavlja pozitivnu energiju i predstavlja način za izražavanje ideja i direktnih poruka kroz umjetnost”, objasnila je umjetnica.