Ozbiljan medij...

Direktor Radio televizije Kosova Rilind Gërvalla reagovao je povodom objavljivanja vijesti na RTK kojaje preuzeta sa bosanskohercegovačkog medija "Slobodna Bosna".

U objavi na Facebooku, Gërvalla kaže da je "Slobodna Bosna" poznata kao ozbiljan medij i da RTK redovno prenosi vijesti značajnih stranih medija koji pišu o Kosovu.

On ističe da je, kada je RTK emitovala tu vijest iz „Slobodne Bosne“, ona već bila komentarisana i podjeljena na društvenim mrežama.

Gërvalla je takođe pozdravio pokretanje ad hoc komisije od strane Borda RTK-a i v.d. direktora RTK-a u vezi sa ovim pitanjem, nazivajući to dobrim načinom za preispitivanje profesionalnih zadataka i očekivanja u RTK-u.

Ceo post:

Kao direktor RTK, imam profesionalnu i moralnu obavezu prema javnosti RTK, kao i prema građanima Republike, kada se pomene naziv ustanove.

Stoga sam želeo da razjasnim okolnosti kako je RTK prenela vijesti bosanskog medija o režimu u Srbiji, njihovim planovima za region, ali i uticaju Srbije na medije u regionu, među kojima i neke od onih na albanskom jeziku na Kosovu.

Riječ je o tekstu u medijima „Slobodna Bosna“, u kome se tvrdi da se istražuje uticaj koji Aleksandar Vučić vrši na medije susjednih zemalja. U njemu se, između ostalih, pominju i neki mediji koji djeluju u našoj zemlji. Želim da istaknem da RTK nije imenovao ove medije; ovo je način da se sačuva integritet profesionalaca koji rade u tim medijima razmotri naspram profesionalne obaveze informisanja javnosti.

Profesionalne procjene da objavite ili ne objavite ovakve vijesti nikada nisu lake. Pošto vijest nije proizvod lične istrage, novinar mora da procjeni ozbiljnost medija koji se citira. Tamo će biti postavljen niz pitanja. Da li se portal citira anonimno, ili postoji profesionalni urednik sa odgovornim urednikom. Kakvu istoriju ima kao medij. Da li postoje ocjene novinarskih udruženja u toj zemlji?

Ova i druga slična pitanja imaju obilje odgovora.

"Slobodna Bosna" je ozbiljan medij. Izlazi u štampi kao dnevne novine od 90-ih godina. U 2015. godini potpuno je prešao na digitalno izdanje, kao i većina medija u regionu i šire. “Slobodna Bosna” ima profesionalnu redakciju, sa poznatom bosanskohercegovačkom novinarkom Mirhom Dedić kao glavnim urednikom. Pored nje, tu radi sedam profesionalnih i iskusnijih novinara tri nacionalnosti u BiH. Takođe ima profesionalnog fotografa i administrativnog arhivista redakcije. Odgovorni urednik je poznati bosanski novinar Senad Avdić.

„Slobodna Bosna“ ima sekularistički profil, odnosno nije skliznula u vode vjerskog fanatizma. Poznata je po istraživanju korupcije i organizovanog kriminala. Kao takva, naravno, često je bila optužena i tužena na sudu. Međutim, kada je bosanskohercegovački sud 2011. godine osudio odgovornog urednika Avdića za nekoliko istraživačkih tekstova, Komitet za zaštitu novinara nazvao je tu odluku „flagrantnim napadom na slobodno novinarstvo“. Iste godine, odnosno 2011. godine, odgovorni urednik "Slobodne Bosne" Senad Avdić je tamo proglašen za 'novinara godine'.

Dakle, ponavljam, "Slobodna Bosna" je prepoznata kao ozbiljan medij. RTK redovno prenosi vijesti značajnih stranih medija koji pišu o Kosovu. Procjenjujem da ovdje nije bilo objektivnog motiva za cenzuru vijesti ozbiljnog medija.

Jedan od osnovnih principa novinarstva je profesionalna i etička obaveza objavljivanja vesti bez obzira na posljedice, ono što naše njemačke kolege nazivaju „posljedičnom neutralnošću“: dužnost neutralnog novinara nije da zaštiti ljude koji se u vijestima pominju od posljedica, već da obavjesti javnost. Dotične osobe i mediji su imali sve prilike da reaguju na RTK, to znaju pošto su iskusni novinari. Ali oni su odlučili da reaguju u svojim medijima i da optuže medij "Slobodna Bosna".

To nas ne može zaustaviti, mi ćemo takođe izvještavati o tim procesima.

Na kraju želim da dodam da je RTK, kada je prenela dotičnu vijest iz „Slobodne Bosne“, vijest već je bila podjeljena. Dakle, već je bila komentarisana i podjeljena na društvenim mrežama. U toj situaciji, nakon procjene ozbiljnosti stranih medija, RTK u suštini ima samo dvije opcije, Ili ućutkati vijesti, a onda biti kritikovan zbog praktikovanja cenzure, smanjujući kredibilitet institucije u javnosti; pa, ovakve kritike su uništile sve javne servise u regionu. Ili objaviti vijest i suočiti se sa očekivanom kritikom.

Bord RTK i v.d. i direktor RTK-a su najavili da će pokrenuti ad hoc komisiju za razmatranje odluke kao što je gore navedeno. Pozdravljam ovaj korak, to je dobar način da se preispitaju profesionalne dužnosti i očekivanja u RTK.

RTK ne može da postane anksiozni medij, hodeći na prstima da ne bi nikome smetao.