Podaci za prošlu godinu

Svjetska dijaspora je prošle godine u svoje matične zemlje poslala više od 536 milijardi dolara. Ovaj iznos se u posljednjih deset godina povećao i sada je tri puta veći od humanitarne novčane pomoći koju godišnje daju sve zemlje svijeta.

Izvještaj za prošlu godinu je pokrenuo debate o tome da li bi taj novac mogao biti dobra zamjena za sve ljude koji pomoć očekuju od stranih vlada. Jedan od primjera je i podatak Svjetske banke koji kaže da su samo iz Velike Britanije u Indiju otišle četiri milijarde dolara, dok je sama vlada kao pomoć toj zemlji izdvojila 450 miliona dolara.
 "Svi oni koji žive u drugim zemljama osjećaju obavezu i žele pomoći ljudima u svojoj matičnoj zemlji", rekla je Rushanara Ali, ministrica međunarodnog razvoja u Velikoj Britaniji.
 U cijelom svijetu više od 214 miliona ljudi živi u drugim zemljama, a zvaničnici svjetske banke kažu da je moguće da je količina novca koju šalju u matične zemlje vjerovatno i mnogo veća, jer se sve transakcije ne vrše preko banaka i kompanija za transfer novca, na kojima je baziran ovaj izvještaj.
 Najviše novca je prošle godine otišlo u Indiju. Dijaspora je u ovu zemlju poslala čak 64 milijarde dolara. Na drugom mjestu se nalazi Kina sa 62,5 milijardi dolara, a slijede ih Meksiko sa 24 milijarde, Filipini sa 22,5 milijardi i Nigerija sa 21,8 milijardi dolara.
Što se tiče Bosne i Hercegovine, dijaspora je prošle godine poslala 2,64 milijarde KM. 
Prema podacima UNDP Studije o prilivu doznaka na Kosovu za 2012. godinu, 25 posto domaćinstava na Kosovu dobija novac i robu od njihovih članova porodice u inostranstvu. Prosječna godišnja vrijednost doznaka u gotovom novcu iznosi 1,747 eura. Njihova prosječna mjesečna vrijednost od 146 eura predstavlja drugi najveći izvor prihoda za domaćinstva koja primaju doznake i doseže oko 20 posto od ukupnog prihoda domaćinstava koja dobijaju doznake.
Kompletnu Studiju doznaka za 2012. koju je izdao UNDP možete preuzeti OVDJE!