Kako bi spasili euro i cijelu Evropu, lideri evropskih zemalja u Bruxellesu moraju naći neko rješenje. Jedno od njih je kontrolisani raspad eura na dvije valute - jedna bi se koristila u zemljama poput Italije, Grčke i Španije, a druga u Njemačkoj, Holandiji, Finskoj.

Evropa i svijet u strahu su da će, umjesto da se na sastanku šefova država ili vlada eurogrupe koje se održao juče u Bruxellesu donesu odlučne mjere za spašavanje Grčke, neodlučnost njemačke savezne kancelarke Angele Merkel najozbiljnije ugroziti zajedničku euro. Moćna evropska valuta mogla bi prestati postojati u onom obliku u kakvom je poznajemo. A, kako je priznala Merkel, "padne li euro, pada Evropa".

Euro bi mogao pasti jer je kriza koja je prije godinu dana započela u Grčkoj metastazirala. Odgovor evropskih lidera na tu krizu bio je kao odgovor Evrope na početak rata u Hrvatskoj i BiH: kakofonija različitih stavova i prijedloga koji su međusobno isključivi i nerealni. Ta kakofonija, rekao je grčki premijer George Papandreou "stvara paniku umjesto sigurnosti".

Jedno od rješenja koje se pojavljuje u javnosti je – kontrolisani raspad eura na dvije valute. O jednoj se govori kao o euru za siromašne, latinskom euru ili perifernom euru (EUP). O drugoj se govori kao o euru za bogate, teutonskom euru ili centralnom euru (EUC). Euro za siromašne koristile bi, između ostalog, Grčka, Italija, Španija, Portugal i Irska. Euro za bogate koristile bi Njemačka, Holandija, Finska, Belgija i Austrija.