Kosovska policija je u uhapsila nekoliko osoba koje su posredovale i na nezakonit način omogućile žiteljima Kosova da nabave putne isprave Srbije, prenose mediji na Kosovu.

Uhapšeni mogu biti kažnjeni zatvorskom kaznom do tri godine zatvora, a u Ministarstvu unutrašnjih poslova nemaju informacije koliko žitelja Kosova je dobilo nove pasoše, a taj podatak nema ni EULEX, iako je ova misija prije nekog vremena potpisala memorandum o saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Srbije.
 
Mediji navode da je obuhvatanjem zemalja regiona viznom liberalizacijom na Kosovu povećan broj zahtjeva za dobijanje dokumenata "susjednih zemalja".

Povećan je broj i onih koji na nezakonit način posreduju u tome da žiteljima Kosova izvade ta dokumenta, tražeći pozamašne svote novca.
 
Ovaj čin je suprotan zakonu, a takve osobe hapsi kosovska policija.

Službenik za informisanje u ovoj službi, Arber Beka, rekao je da je od decembra prošle godine povećan broj falsifikatora dokumenata.

Upravo taj podatak ukazuje na vrijeme kada su zemlje regiona uključene u proces liberalizacije viznog režima.
 
Za nekoliko hiljada eura na Kosovu se prodaju pasoši i državljanstva drugih država, među kojima je i Britanska Gvajane.

"Firma 'Megasitis konsalting' ('Megacities Consulting'), u centru Prištine, svim Kosovarima kojima je uspjelo da prištede 10.000 eura, nudi kupovinu državljanstva Britanske Gvajane, sa pripadajućim pasošem, s kojim je, bez problema, moguće putovati po zapadnoj Evropi i Kanadi", prenose mediji.

Onaj ko dobije ove "papire" ima mogućnost da zatraži i američku vizu "s velikom vjerovatnoćom da mu je vlasti SAD i odobre".

Za nešto manju sumu, oko 6.000 eura, stanovnicima Kosova se nudi nabavka državljanstva Namibije.

Pomenuta firma nudi i osiguranje dvogodišnjih i petogodišnjih viza za Veliku Britaniju i Kipar.

Vlasnik prištinske firme navodi da je uredno registrovana i tvrdi da je riječ o potpuno legalnom poslu, koji zainteresovanima omogućava putovanje po svijetu.

Ovakvih ponuda je na Kosovu bilo i ranije, a poznata je prevara jedne agencije iz okoline Lipljana koja je za 1.500 eura, zainteresovanima nudila rad u građevinarstvu neke od zapadnih država i zaradu od 14 eura na sat.

Stanovnici Kosova sada bez viza mogu da putuju samo u pet zemalja svijeta, a najzanimljivija im je Turska.

"Od decembra prošle godine, registrovano je 160 slučajeva falsifikovanja dokumenata, od toga, pet slučajeva falsifikovanja službenih dokumenata“, izjavio je Beka.

U međuvremenu, i ako je Ustavom dozvoljeno dvojno državljanstvo, kosovske vlasti treba da budu upoznate sa državljanstvom koje uzimaju njegovi građani.

Artan Duraku, savetnik ministra unutrašnjih poslova, rekao je da ovo Ministarstvo ne zna koliko je građana Kosova dobilo srpske pasoše.
 
"Srbija nas ne obavještava o tome koliko naših građana dobija srpsko državljanstvo“, rekao je Duraku, naglašavajući da ni "EULEX nije pokrenuo ovo pitanje“.
 
Karin Limdal, portparol EULEX-a, rekla je da ova Misija neće uraditi ništa po tom pitanju.
 
Po mišljenju advokata Tom Gashija, fizička lica koja sređuju žiteljima Kosova srpska dokumenta, vrše krivično dijelo. Ta lica rizikuju zatvorsku kaznu do tri godine, upozorava Gashi.
 
"Imamo slučaj nezakonitog posrijedovanja, ova dijela su kažnjiva sa nekoliko godina zatvorske kazne. U određenim slučajevima imamo dijela gdje su prevareni građani Kosova, što je takođe teško krivično dijelo zarad interesa nekog drugog“, rekao je Gashi.
 
Biometrijski pasoši Srbije kojima se bez vize može putovati u zemlje EU mogu da koštaju za žitelje Kosova i do 5.000 eura, navode mediji i prenose da nisu samo pasoši Srbije interensantni na Kosovu.