Kfor je zamrzao odnose s Bezbjednosnim snagama Kosova, pošto je počasna garda nosila oružje tokom manifestacije "Epopeja Oslobodilačke vojske Kosova" u Prištini.

Radio-televezija Kosova prenijela je izjavu portparola Kfora Hansa Petera Buha da kosovske institucije nisu ispoštovale dogovor da tokom manifestacije, održane u Prištini, pripadnici garde KBS-a ne nose oružje.

Zbog nepoštovanja dogovora, komanda Kfora je odlučila da trenutno obustavi podršku i obuku KBS, rekao je Buh i dodao da će od eventualnih razgovora zavisiti razvoj daljih odnosa, ali da je Kfor za sada izgubio povjerenje u organizaciju nastalu nakon gašenja Kosovskog zaštitnog korpusa.

Kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu izjavio je da vjeruje da je pogrešno shvaćena izjava zvaničnika Kfora da ne isključuje mogućnost pogoršavanja odnosa između Kfora i KBS pošto su pripadnici ovh snaga nosili oružje tokom obilježavanja "Dana OVK“.

"Kfor je bitan ulagač u povećenje Kosovskih bezbjednosnih snaga i vi znate da je sve dosadašnje korake, KBS preduzimao u sporazumu i partnerstvu i vjerujem da će u buduće doprinjeti našem članstvu u NATO“, rekao je Sejdiu.

Manifestacija "Epopeja Oslobodilačke vojske Kosova" se svake godine organizuje pod pokroviteljstvom premijera Kosova.

Potpredsjednik kosovske vlade Hajredin Kuqi je rekao da "nastala situacija treba da se razjasni", ali da "niko ne može da traži od Kosova da se ne ponaša kao suverena država".

Kuqi je dodao da Kosovo kao "suvjerena i nezavisna država ima i svoje institucije, uključujući i KBS".

Uprkos stavu komande Kfora o prekidu saradnje sa KBS, Kuqi je rekao da kosovske institucije odlično sarađuju s Kforom i da su zahvalne doprinosu Kfora bezbjednosti Kosova.

Obuka pripadnika KBS se sprovodi pod komandom NATO-a, odnosno jednica Kfora na Kosovu.

KBS su snage koje nastaju nakon rasformiranja KZK-a. Imaće mandat da reaguju tokom elementarnih nepogoda, a punu operativnost trebalo bi da postignu za nekoliko godina.