Prva faza dijaloga Beograda i Prištine je završena postizanjem sedam sporazuma koji uređuju važne oblasti života građana, a nakon formiranja nove vlade Srbije otvara se druga, od koje zavisi početak pregovora o članstvu u EU i koja će na sto staviti najkomplikovaije teme - od električne energije i telekomunikacija do inicijative predsjednika Srbije za rješavanje pitanja Kosova.

Ovako je šef beogradskog tima Borislav Stefanović, dan uoči obilježavanja godišnjice početka dijaloga, sumirao napore tog tima da u pregovorima sa kosovskim Albanicima rješi životna pitanja građana, ne zadirući u status Kosova.

Štefanović je u intervjuu Tanjugu rekao da je zadovoljan postignutim i da smatra da je bila mudra odluka da se sjedne za pregovarčki sto sa Prištinom, uprkos velikim i suštinskim razlikama dvije strane.

Izvesno je, kaže on, da će se - iako je u dosadašnjiim maratonskim rundama već otvoren i rješen niz bolnih pitanja - onaj ko bude nastavljao pregovore suočiti sa najkomplikovanijom fazom tog dijaloga.

Suočiće se i sa mogućnošću da taj dijalog preraste u politički kojim će konačno biti uređeni odnosi Beograda i Prištine uz, kako napominje on, poštovanje nacionalnih interesa, Ustava i zakona Srbije.

"Ovo je definitivno kraj jednog ciklusa. Mi ulazimo u izbornu kampanju, a nakon izbora nova vlada videće u kom pravcu i kakvom obliku će se dalje voditi dijalog. Očekujem da se razgovori u nekom obliku nastave po pitanju telekomunikacija i električne energije, ali i svakako za nas važnih pitanja kao što su povratak onih koji su proterani, povratak imovine i nestalih", rekao je Stefanović.

To su, dodao je on, stvari od ogromnog značaja za nas i u svakom slučaju ćemo tražiti bilo koju mogućnost da o tome razgovaramo.

Upravo one su i dio plana predsjednika Borisa Tadića u četiri tačke, koji je prema Stefanovićevim riječima, došao i pravom trenutku.

"Ta inicijativa je tačno locirala nerješene dijelove sistema. Najveći problemi se nalaze u ove četiri oblasti i biće važno da buduća vlada nakon izbora uđe u taj proces, a na koji način, kako i u kom obliku, ostavićemo budućoj vladi da odluči", rekao je Stefanović.

On napominje da se rješavanjem te četiri tačke reguliše odnos sa Prištinom bez ugrožavanja nacionalnog interesa, Ustava i Rezolucije 1244.

Stefanović je precizirao da kada je u pitanju električna energija i telekomunikacije Beograd pokušava da obezbjedi i reguliše opstanak Elektroprivrede Srbije i Telekoma Srbija na Kosovu, dođe u posed imovine tih preduzeća i omogući njihovo funkcinisanje južno od Ibra, dok Priština pokušava da odstrani svako prisustvo bilo kog javnog preduzeća Republike Srbije sa te teritorije.

"To su dvije tačke dubokog neslaganja, pri čemu treba dodati da postoji jasna specifičnost sjevera Kosova, kao jedino mesto na Kosovu gdje te dvije važne funkcije države Srbije djeluju u sistemu i kroz regulativu Republike Srbije", rekao je Stefanović.