Nakon što je grčki parlament odobrio mjere štednje kako bi osigurao pomoć Evropske unije i MMF-a, na ulicama Atine izbili su veliki neredi u kojima je zapaljeno čak 48 zgrada. Trg Sintagma pred zgradom parlamenta nalikovao je ratnoj zoni.

I prije nego što je štednja potvrđena u grčkom parlamentu, maskirani demonstranti su u nedjelju u središtu Atine zapalili nekoliko trgovina, kafića i bioskopa protiveći se novom sporazumu o mjerama štednje. U jednom su trenutku demonstranti su, bacajući molotovljeve kotele, stvorili vatreni zid oko zgrade grčkog parlamenta. Na ulice je izašlo oko 50.000 ljudi.
 
Guardian piše da je zapaljeno oko 40 zgrada (banke, trgovine, kafići), da su demonstranti palili i pljačkali, te da su se detonacije obračuna policije i demonstranta čule u zgradi parlamenta. Navodno su zastupnici mogli osjetiti i miris suzavca koji se širio s trga Sintagma, koji je - piše list- nalikovao ratnoj zoni.
 
Policija je u ponedjeljak ujutro saopštila da je u neredima ukupno opljačkano 150 trgovina, zapaljeno 48 zgrada, a stotinu ljudi je ozlijeđeno - među njima 68 policajaca. Oko 130 demonstranta je zadržano u policiji, piše Reuters.


 
U protestu, za koji agencije javljaju da je najveći u zadnjih nekoliko mjeseci, došlo je do žestokih sukoba između demonstranta i grčke policije. Policija je demonstrante pokušavala rastjerati suzavcem, a oni su im uzvraćali kišom kamenja i molotovljevih koktela. Potvrđeno je da ima ozlijeđenih, ukupno oko 50-ak.
 
Neredi su se proširili i po Solunu, te u turistička odredišta poput otoka Krita i Krfa.
 
Grčki parlament odobrio je u ponedjeljak nepopularne mjere štednje koje bi ovu mediteransku zemlju trebale spasiti od bankrota. Zakon koji je izglasan predviđa smanjenje plaća, mirovina i otpuštanja, a trebao bi uštedjeti 3,3 milijarde eura i osigurati da izbjegne bankrot idućeg mjeseca.
 
Grčki premijer Lucas Papademos poručio je da neće tolerirati nasilje.

"Vandalizam, nasilje i destrukcija nemaju mjesta u demokratskoj zemlji i nećemo ih tolerirati", rekao je Papademos.