Bitni dokazi o "žutoj kući" uništeni su u vrijeme Carle del Ponte, uz odobrenje njenog tužilaštva, tvrde u kancelariji Serga Bramertza.

Del Ponteova je prethodno izjavila da su NATO i UNMIK spriječili istragu o vađenju organa "žutoj kući" i da zna ko je doneo odluku da se u Tribunalu unište dokazi o tim zločinima, jer je, kako kaže, bila u stalnom kontaktu sa svojim naslijednikom Bramertzom, ali nije željela da otkrije identitet nalogodavca jer to "nije fer".

Ona je rekla da postoji manjak političke volje da se slučaj "Žuta kuća" do kraja ispita i rasvjetli. Na primjedbu da je još 2004. u rukama imala UNMIK-ov povjerljiv izvještaj o zločinima u "žutoj kući", ali da nije podigla optužnicu do kraja te godine kada je za to istekao rok u Haškom sudu, Del Ponteova je uzvratila da nije bila u mogućnosti da vodi istragu zbog mnogobrojnih prepreka.

"NATO i UNMIK nisu nam dozvoljavali pristup važnim dokumentima, a Albanija nam nije dala da uđemo na njenu teritoriju i ispitamo grobove. Bilo je tu još nekih stvari..." kazala je Del Ponte, koja je bila tužilac Tribunala od 1999. do 31. decembra 2007.

Upitana zašto su onda po nalogu tužilaštva 2005. u Haškom sudu uništeni dotad prikupljeni dokazi o zločinima iz "žute kuće", ona je odgovorila da je uništenje dokaza bila velika greška.

"To je učinjeno bez konsultacija sa mnom, čak i bez razgovora sa mnom na tu temu. Bila sam veoma iznenađena kada sam iz medija saznala da su dokazi uništeni. Ali, naravno da se ne osjećam odgovornom za to, jer nisam imala ovlašćenja da vodim istragu", rekla je Del Ponte.

U objašnjenju iz Bramertzove kancelarije, navedeno je, pak, da je tužilac Bramertz već rekao da su neki predmeti uništeni još 2005, kada je tužilac bila Del Ponteova i uz njeno znanje i da su odluku doneli tadašnji članovi rukovodstva tužilaštva.

"Tužilac Bramertz se slaže da to nije bila dobra odluka. Međutim, ne možemo javno govoriti o internoj proceduri donošenja odluka u tužilaštvu", rečeno je u u kancelariji tužioca Bramertza.