Najviši dužnosnici američkih tajnih službi izdali su danas "alarmantno" upozorenje Kongresu - Iran će vjerojatno napasti SAD. Tvrde kako je Teheran pod velikim pritiskom i da će zbog toga "vrlo vjerojatno" pokrenuti niz terorističkih napada na tlu SAD-a.

Također se upozorava kako iranska revolucionarna garda "Quds" možda već ima "spavaće ćelije" na tlu SAD-a, Meksiku, ali i diljem Latinske Amerike. Ovakvo direktno upozorenje američkom Kongresu stvorilo je veliku napetost u SAD-u, prenosi CBS news.

U pismenoj obavijesti, glavni direktor tajnih službi SAD-a, James Clapper, upozorio je na prošlogodišnji pokušaj atentata na saudijskog ambasadora u Washingtonu.

Prema njemu, iranski dužnosnici - uključujući i samog vođu Ali Khamenei-a - imaju novu taktiku i spremni su na terorističke napade i atentate u SAD-u.

Tajne službe navode kako je Teheran pod pritiskom i zbog nedavnih atentata na iranske naučnike, prema njima - to je još jedan dokaz da će Iran uskoro napasti SAD-a.

Također ističu kako su brojne sankcije već "načele" Teheran i kako je to jedan of glavnih argumenata zbog kojih očekuju kako će Iran pokrenuti napade na tlu SAD-a.

Bitno je primijetiti kako je najnovije "alarmantno" upozorenje Kongresu bazirano isključivo na indicijama, bez konkretnih argumenata ili dokaza. Za argumentaciju se koristi navodni plan atentata saudijskog ambasadora. Neki sumnjaju da je taj plan uopšte postojao.

Mnogi će se složiti kako su ove izjave date prije svega zbog stvaranja konsenzusa za vojni obračun protiv Irana. SAD i druge vojne sile stigle su u Perzijski zaljev i očekivalo se kako će svojom prisutnošću izazvati reakciju iranske vojske, što bi im dalo direktan povod za rat, no to se nije desilo.

Druga provokacija stigla je od strane EU-a u obliku naftnih sankcija. Iran je na to odgovorio još bržim "protu-sankcijama" pa je tako ove nedjelje u iranskom parlamentu najavljen prestanak isporuke nafte pojedinim europskim zemljama.

Doktrina preventivnog napada

Najnovija upozorenja američkih tajnih službi donekle podsjećaju na priču o "oružju za masovno uništenje". Podsjetimo, takve indicije bez dokaza poslužile su za vojnu invaziju države Irak. Tek nakon pada režima i strašnog razaranja zemlje u kojoj je od posljedica rata stradalo preko 100,000 civila, potvrđeno je kako "oružje za masovno uništenje" nikada nije niti postojalo, piše hrvatski portal advance.hr.

Filozofija tzv. "preventivnog napada" postala je dio američke vojne doktrine nakon 11. septembra 2001. U esenciji moguće je pokrenuti vojni napad, pa čak i generalnu invaziju, na temelju samo indicija, ali pod pokrićem da je bolje "preventivno" napasti nego čekati na potvrdu jesu li te indicije zaista temeljene na dokazima ili služe samo u svrhu pokretanja vojne ofanzive.

Ako najnovije konstatacije uzmu maha, vjerojatno će se pokrenuti generalna "kampanja straha", tj. mediji će kao prvi korak osigurati "visoki postotak pristanka" od samih stanovnika SAD-a po pitanju potencijalne vojne ofanzive na Iran. Vijesti koje bi uporno ponavljale kako se svaki trenutak može očekivati devastirajući teroristički napad od strane Irana mogu u relativno kratkom periodu stvoriti široki konsenzus koji bi odobrio tzv. "preventivni" napad.

Štoviše, taj napad bi u tim okolnostima čak donio brojne političke bodove onome ko ih pokrene.

Izvor: advance.hr