Slavka Rašića spasli su od bijede njegovi ljuti neprijatelji koje je u ratu gledao preko nišana. Bošnjački i hrvatski veterani koji su u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini bili na suprotnoj strani sa srpskim borcima osnovali su fond namjenjen za pomoć najugroženijim nekadašnjim srpskim borcima koji žive u Federaciji BIH.

Vojnici stariji od 35 godina 2010. penzionisani su da bi BiH na njihova mjesta primili mlađe, ali penzije još nisu dobili i pali su u siromaštvo, navodi AP.

Iz tog fonda, u koji bošnjački i hrvatski veterani daju po pet eura, prvi je pomoć dobio srpski veteran Slavko Rašević, koji je toliko osiromašio da nije imao para da plati struju, već je pozajmio od komšije. Čak nije imao novac ni da plati ni autobuske karte za svoje troje djece pa je htio da ih ispiše iz škole.

Umjesto da dijele prvi prikupljeni iznos od 5.000 eura na više stotina ljudi, Srbi su odlučili da oni koji su u najtežoj situaciji dobiju veću količinu novca. Dogovoreno je da Rašević bude jedan od onih koji će ovog mjeseca dobiti pomoć iz fonda.
Tako će njegova i još jedna porodica dobiti više od 500 eura, dok će 55 srpskih veterana dobiti po 60 eura.

Rašević se pridružio vojsci RS prije 20 godina da bi se borio protiv bošnjačkih i hrvatskih boraca u ratu.

Vlasti Federacije BiH su, pod pritiskom veterana koji su protestovali, pristale da penzionisanim vojnicima koji žive ne njihovoj teritoriji iz svog budžeta isplaćuju oko 160 eura mjesečno sve dok ne pređu na teret državnog budžeta.

Međutim, vlasti u RS nisu pristale da učine isto za veterane koji žive na njihovoj teritoriji, podsjeća AP.

U januaru, čim je prvi novac stigao na njihove račune, bošnjački i hrvatski veterani počeli su da prikupljaju donacije i sakupljena novčana sredstva uplatili na račun srpskog veterana Radeta Dželetovića koji je zadužen za raspodjelu novca.

"To je bio šok. Nekada smo pucali jedni na druge, a sada nam šalju novac", kazao je Dželetović. Sa druge strane etničke granice, u Goraždu, Bošnjak Senad Hubijer zadivljen je kako političari nesvesno doprinose etničkom pomirenju.

"Kada smo imali 16 godina političari su nam dali puške i prisilili nas da se ubijamo, a sada nas svojim neznanjem primoravaju da pomažemo jedni drugima", zaključio je on.