Ključni svjedok na suđenju optuženima za ratni zločin u selu Ćuška, bivši pripadnik zloglasne jedinice "Šakali" Zoran Rašković rekao je danas su "Šakali" tokom rata na Kosovu bili najsurovija i najsvirepija formacija.

Svjedočeći pred Odjeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, Rašković je kazao da je ta jedinica obavljala "poslove" koje nijedna druga nije htjela.
 
Prema njegovim riječima, osim "Šakala", kojima je komandovao pokojni Nebojša Minić, na Kosovu su tokom rata bile i jedinice "Frenkijevci" Franka Simatovića, jedinice Gorana Radosavljevića Gurija, kao i Jedinica za specijalne operacije.

Rašković je istakao da je Minić u Peći bio "strah i trepet", zbog surovosti. Pojedini njegovi saborci koji su optuženi za zločine u Ćuški i danas su u suočenju sa svjedokom osporavali njegov kredibilitet.

Rašković je krajem decembra tokom prva tri dana svjedočenja neke od optuženih "Šakala" označio kao egzekutore.

Dvojica optuženih Siniša Mišić i Abdulah Sokić optužili su Raškovića da je silovao ćerku Ise Balaja, mesara iz Peći, što je svjedok negirao navodeći da u to vrijeme nije bio na Kosovu već da je o tom slučaju saznao od dječaka koga je "Vampir", kako po optužnici glasi nadimak Sokića, zarobio i nad njim se iživljavao.
 
"Isi mesaru su ćerku silovali, a njegovoj maloj djeci bacali bombe u krilo poput loptica koje bi ih raznosile. Ja sam za to čuo od očevica cijelog tog događaja kojeg su pojedini 'Šakali' tu noć poveli sa sobom",  posvjedočio je Rašković.

On je dodao da o tome ima samo posredna saznanja, a da svjedok zločina nema hrabrosti ni tajno da izađe pred sud, iako se, kako je istakao, o događaju opširno izjasnio policiji.

Rašković je juče izjavio da njegovoj porodici i njemu, zbog svjedočenja, stižu pretnje iz "moćnih centara".

Rašković je počeo da svjedoči krajem decembra prošle godine, bez mjera zaštite koje su mu tokom istrage bile dodeljene, i tada je detaljno opisao zločine nad albanskim stanovništvom u selu Ćuška, na Kosovu 1999. godine, a neke od optuženih, bivše saborce, označio kao egzekutore.

Za zločine u selu Ćuška optuženo je 13 pripadnika Teritorijalne odbrane, policije i jedinice "Šakali", kojima se na teret stavljaju ubistva, silovanja, pljačke i paljenje imovine civilnog stanovništva. 

Ubistva su, kako se navodi u optužnici, vršili na svirep i podmukao način, nerijetko pucajući žrtvama u leđa nakon čega su većinu tijela zapalili kako bi spriječili utvrđivanje identiteta žrtava.

Iz sela u kom je živelo 2.000 stanovnika, uglavnom albanske nacionalnosti, proterano je u grupama više od 400 žena, djece i staraca.