Kosovo je u godišnjem izvještaju "Freedom housea", organizacije koja prati stanje građanskih sloboda u svijetu, dobilo oznaku "djelimično slobodna" zajedno sa BiH, Albanijom i Makedonijom dok su Crna Gora, Srbija i Hrvatska dobile oznaku "slobodna zemlja".

Nevladina organizacija, "Freedom house" sastavlja godišnje izveštaje o stanju sloboda, između ostalog na osnovu informacija o slobodnim izborima, višestranačkoj demokratiji, vladavini prava i jednakosti u mogućnostima, dok su mjerenja bila od 1. januara do 31. decembra 2011.

Prošle godine Kosovo je bilo takođe ocjenjeno djelimično slobodno i ocjene za obje kategorije prema Freedom Housu. Ocjene od 1 do 2.5 su za slobodne zemlje, od 3 do 5 djelimično, a od 5.5 do 7 neslobodne zemlje.

Države "djelimično slobodne" često "boluju" od korupcije, slaboj vladavini prava, etničkim i vjerskim razmiricama, kao i političkom okruženju u kojoj jedna partija dominira.

U godišnjem izvještaju "Freedom housea" za 2011. ocjenjuje se da je broj zemalja u kojima opadaju slobode nešto veći od onih u kojima raste stepen slobode, što je šesta uzastopna godina u kojoj se bilježi isti trend. Među zemljama u kojima je zabilježen najveći pad sloboda su Јužna Afrika, i dvije evropske zemlje: Ukrajina i Mađarska.

Organizacija navodi da ''Arapsko proljeće'' tokom 2011. predstavlja najveći izazov za svjetske represivne režime još od pada Sovjetskog Saveza, kao i da je taj pokret poslužio mnogima kao inspiracija. U izvještaju se još ističe da je promjena režima u Tunisu najveći pomak ka slobodnom demokratskom društvu još od 1972. godine, kada je "Freedom house" počeo sa objavljivanjem izvještaja o građanskim pravima i slobodama.

Međutim, prema objavljenim podacima, svijet se na globalnom nivou ipak pomjerio korak bliže ka autoritarnom režimu. Sjedinjene Države su se kao i proteklih godina našle među najslobodnijim zemljama, mada je zabilježen porast izolacionističkog raspoloženja.

U rangu zemalja koje nisu slobodne nalaze se i Rusija, Afganistan, Azerbejdžan, Irak, Iran, Kazahstan i drugi, dok su kao najgore u pogledu političkih prava i građanskih sloboda ocijenjene Eritreja, Gvineja, Sjeverna Koreja, Saudijska Arabija, Somalija, Sudan, Sirija, Turkmenistan, Uzbekistan i Tibet.