Predsjednik Srbije Boris Tadić kaže da za problem Kosova mora da se pronađe kreativno rješenje koje će zadovoljiti interese Srba i Albanaca, ali i velikih sila, prenosi B92.

"Mi moramo da pronađemo saveznike u ovom procesu. Ovaj problem je internacionalizovan i mi na međunarodnom polju moramo da nađemo rješenje. O Kosovu suštinski odlučuju velike sile, članice Savjeta bezbjednosti, plus Njemačka", objasnio je Tadić u intervjuu za novi broj magazina "Nedeljnik".

"Sada moramo da uzmemo u obzir druga rješenja: model Sjeverne Irske, Južnog Tirola, Olandskih Ostrva, neka rješenja sa prostora bivše Jugoslavije", objasnio je Tadić.

Rješenje, kako je naglasio, mora da sadrži četiri bitne tačke: posebno rješenje za srpske manastire i administriranje manastirskim kompleksima, posebne garancije za Srbe u enklavama, regulisanje pitanja imovine srpskih građana i države i posebno rješenje za sjever Kosova.

"Oni koji odlučuju o Kosovu ne žele nikakvo zaleđivanje konflikta, niti to nama odgovara. Mi moramo da idemo s našim rešenjima prema onima koji o tome odlučuju u međunarodnoj areni. O tome sam pričao sa svim ključnim strankama u Srbiji i imali smo visok nivo saglasnosti, osim sa SRS i DSS. Ali, sada nije trenutak za unutrašnju debatu, već da se kod ključnih činilaca međunarodne zajednice proveri koliko je održivo rešenje koje imamo na umu", rekao je Tadić.

Srbija bez savezništva na međunarodnom planu, kako je konstatovao, ne može da ostvari svoje interese na Kosovu, a njeni interesi su nakon devedesetih bili suspendovani u međunarodnoj areni, rekao je on.

"Zbog grešaka i zločina u kojima su akteri bili naši sunarodnici, naša zemlja je godinama bila na stubu srama i morala je da se bori za legitimizaciju nacionalnih interesa. Taman kada smo podigli svoje ekonomske kapacitete, svijetska ekonomska kriza je neke stvari vratila na početak", objasnio je Tadić.

Sada, kako je dodao, u novim otežanim okolnostima Srbija, budući da više ne može da čeka, mora da štiti svoje interese u međunarodnoj areni, u kojoj nema ni fer odnosa ni pravde, već samo večnih interesa.

"Ako me pitate kolike su nam šanse, nisu velike. Ali ako pitate da li treba da odustanemo - ne treba! To ne mogu da prihvatim. Spremnost da odustanemo vidim kao sistemsku grešku u našoj politici", poručio je Tadić.