Predstavnici Vlade i opozicije izražavaju u potpunosti različita mišljenja kada su u pitanju uspjesi i neuspjesi diplomatije i spoljne politike Kosova tokom 2011. godine. Analitičari navode da je i pored brojnih aktivnosti diplomatije u godini koja je za nama potrebna bolja koordinacija kao i konkretnijih rezultata.

U Ministarstvu za spoljne poslove kažu da su, u poređenju sa početnom fazom diplomatije, ove godine postignuti mnogi rezultati, dok bivši ministar spoljnih poslova Skender Hyseni ističe da je sadašnja vlada formirala toliko različitih odjeljanja u ovoj oblasti, da je ostavila Kosovo bez tačne adrese u njenoj spoljnoj politici.

Ali, sa druge strane, zamjenik ministara spoljnih poslova Ibrahim Gashi navodi da je ove godine Kosovo postiglo veoma pozitivnu ocjenu što se tiče vanjske politike.

“Aktivnosti Ministarstva za spoljne poslove mogu se sažeti u tri glavna domena: prvo, priprema dokumenata za konsolidaciju i unaprijeđenje rada ministarstva i diplomatskih usluga Kosova; pod dva, uspješno sprovođenje strategije o priznavanju državnosti Kosova, i pod tri, prezentacija i promocija kosovskog profila putem javne diplomatije, kao jedna demokratska i funkcionalna zemlja”, kazao je Gashi.

Bivši ministar vanjskih poslova Skender Hyseni upozorava, međutim, da Ministarstvo ne radi svoj posao kako treba. Po njemu, ovo ministarstvo liči na nevladinu organizaciju.

“Nažalost, u toku je igra na diplomatskom polju. Vlada Kosova je izuzetno neozbiljna u međunarodnim odnosima. Formirala je toliko različitih odjeljenja koja se bave spoljnom politikom, tako da nema jedne tačne adrese spoljne politike. Ministarstvo za spoljne poslove je ono koje treba da koordiniše sve aktivnosti u oblasti međunarodnih odnosa, ali nažlost, Ministarstvo to ne radi”, kazao je Hyseni.

Politička trgovina

Tokom 2011. godine, prioriteti spoljne politike Kosova bili su lobiranje i povećanje broja država koje su priznale Kosovo. Međutim, ova godina je donijela Kosovu samo 13 novih priznanja.

Bivši ministar Hyseni ističe da je Vlada transformisala lobiranje u političku trgovinu, što je, po njemu, veoma rizično za jednu zemlju koja očekuje nova međunarodna priznanja.

"Ne smije se ostaviti utisak da se priznanje Kosova može materijalizovati na bilo koji način. Priznavanje treba biti čist proces”, kazao je on.

A na kritike opozicije o velikom broju odjeljenja i mešanju kompetencija na diplomatskom polju, Vlada odgovara time da je u prošlom mandatu Vlade Kosovo tek počelo izgradnju spoljne politike i diplomatije, dok će se ove godine, kao i sljedeće, vršiti konsolidacija.

“Ova godina predstavljala je prelaz sa jednog početnog stanovišta na ono od konsolidacije svih resursa i infrastruktura Ministarstva. 2012. godina biće godina konsolidacije Ministarstva, što podrazumijeva formiranje još pet novih odjeljenja i novih diplomatskih misija”, kazao je zamjenik ministra Ibrahim Gashi.

Sa druge strane, analitičar Shenoll Muharremi navodi da je i pored povećanog broja aktivnosti kosovske diplomatije, kao i veće prisutnosti zvaničnika u različitim zemljama, Kosovu ipak potrebna jedna bolja koordinacija.
 
“Dok je bilo više aktivnosti i prisutnosti zvaničnika Kosova van zemlje, bilo je i trenutaka kada je na primjer Savjet ministra EU održavalo važne sastanke o Zapadnom Balkanu, a ministar spoljnih pitanja se tada nalazio u Japanu. Ili kada je ministrica evropskih integracija bila u posjeti SAD, umjesto da se na Kosovu fokusira na reforme koje bi pomogle na putu ka evropskim integracijama. Prema tome, pozitivno je to što je bilo više aktivnosti, ali je potrebna i bolja koordinacija diplomatije. I, prije svega, diplomatija se mora voditi na taj način kako bi se postigli rezultati, a ne samo kako bi bili aktivniji na međunarodnoj sceni”, kaže Muharremi.

Sukobi na relaciji vlade i opozicije u vezi spoljne politike ne prestaju.

Opozicija smatra da je određivanje prvog zamjenika premijera Behxheta Pacollija za pitanje lobiranja, imenovanje dva zamjenika ministra pored ministra spoljnih poslova Envera Hoxhaja, te određivanje posebnog posrednika za dijalog sa Srbijom, haos kada je u pitanju predstavljanje Kosova u spoljnoj politici.

Istovremeno, Vlada smatra da je Kosovu potrebno da se na više adresa zemlja predstavi na što bolji način kada je u pitanju ova oblast.