Apel predsednika Tadića da Srbi sa sjevera uklone barikade nije dovoljan da Berlin odmah da zeleno svetlo srpskoj kandidaturi za članstvo u EU, piše Danas.

“Evropski savjet će 9. decembra vjerovatno odložiti odluku o statusu kandidata,” kaže za Danas Johana Dajmel, zamenica direktora njemačke Asocijacije za Jugoistočnu Evropu i uticajni stručnjak za Zapadni Balkan.

Kako ističe, apel predsjednika Tadića da se uklone barikade ”došao je u ključnom momentu u kome je - a to je najvažnije - situacija na sjeveru Kosova dostigla veoma opasan nivo eskalacije“.

“Pripadnici Kfora su bili povređeni dok su ispunjavali svoju misiju obezbeđivanja mira i stabilnosti. Od sada, Kfor je spreman da upotrebi i vatreno oružje kako bi odgovorio na napade u kojima je vojnicima ugrožen život. Tadić je ispravno procjenio da bi svaka eskalacija na sjeveru fundamentalno ugrozila interese Srbije“, navodi Dajmelova.

Sagovornica Danasa upozorava da je donedavno svima na Zapadu bilo jasno da je otpor Srbije nezavisnosti Kosova zasnovan isključivo na političkim, pravnim i diplomatskim sredstvima. Međutim, “sa nasiljem na barikadama i mecima ispaljenim u vojnike Kfora, Srbija je obznanila da su pomenuta nenasilna sredstva dovedena u pitanje, što temeljno ugrožava kredibilitet Srbije u međunarodnoj zajednici, a posebno među 27 zemalja članica EU“.

“Čak i na preksinoćnoj sjednici Savjeta bezbednosti UN, Velika Britanija, Njemačka i Francuska su pozvale Srbiju da odustane od svojih paralelnih struktura i osudi nedavne napade na snage Kfora. Barikade su možda poslužile interesima Beograda u smislu političkog pritiska na Zapad, ali one se sada pretvaraju u visoku prepreku za ulazak Srbije u evropsku porodicu, i to na više godina“, upozorava Dajmelova.

Na pitanje Danasa kako su u Berlinu doživeli najnovije nasilje na barikadi u Jagnjenici, kada je povređeno više njemačkih pripadnika Kfora, Johana Dajmel naglašava da je ta vijest sa sjevera Kosova dobila prostor u medijima u Njemačkoj, “što svakako neće pomoći Srbiji da dobije status kandidata“.

“Njemačka javnost sada je počela da deli već više puta izraženu zabrinutost vlade u Berlinu razvojem događaja, a reklo bi se da imamo sličnu situaciju i u mnogim drugim zemljama EU. Vladi u Berlinu biće veoma teško da ubjedi poslanike Bundestaga, kao i javnost, da je Srbija svojim reformama postala spremna za dobijanje statusa kandidata, dok s druge strane imamo sukobe na Kosovu i ranjene njemačke vojnike, a razmirice između Beograda i Prištine su daleko od rješenja“, navodi sagovornica Danasa.

Upitana da li sve to znači da poziv predsjednika Borisa Tadića nije dovoljan za promenu stava zvaničnog Berlina da Srbija mora da uloži još napora za sticanje statusa kandidata, ona odgovara potvrdno. “Sve dok ne bude konkretnih rezultata u vezi sa stanjem na prelazima Jarinje i Brnjak, do kojih bi se došlo u dijalogu koji se vodi u Briselu, mislim da nema mogućnosti da Njemačka u decembru podrži dodeljivanje statusa kandidata Srbiji. Vrijeme jako brzo prolazi i sve sam sigurnija da će odluka o kandidaturi Srbije biti odložena. A, za koliko dugo, zavisiće od Beograda i političkih snaga na sjeveru Kosova“, zaključuje Johana Dajmel.