Beograd mora da se pomiri sa realnošću nezavisnog, multietničnog Kosova u njegovim trenutnim granicama, rekao je zamjenik državnog sekretara SAD Philip Gordon.

Amerika snažno podržava aspiracije Srbije ka EU, ali se slaže sa evropskim partnerima da Beograd mora da se pomiri sa realnošću nezavisnog, multietničnog Kosova u njegovim trenutnim granicama, rekao je zamjenik državnog sekretara SAD Philip Gordon.

Na sjednici Potkomiteta za Evropu i Evroaziju Odbora Kongresa za spoljnopolitička pitanja, Gordon je rekao da smatra da nije u skladu sa standardima EU a ni sa rezolucijom 1244 "to što je Beograd od 1999. održavao i finansirao bezbjednosne zvaničnike na Kosovu".


"Takođe smatramo da nije bilo u skladu sa standardima EU kao ni sa sporazumom CEFTA, čiji je potpisnik Srbija, da Beograd do prije mjesec dana spriječava izvoz dobara sa Kosova u ili preko svoje teritorije", poručio je Gordon, objavljeno je na sajtu kogresnog Odbora.

On je istakao da je u martu započeti dijalog Srbije i Kosova rezultirao poboljšanjem tehničke saradnje, ali da su značajna pitanja ostala nerješena "a Srbija kaska sa primjenom dogovorenog".

"Obje strane moraju da pokažu dobru vjeru, fleksibilnost i volju da postignu kompromis kako bi se postigao napredak od koga će koristi imati stanovnici obje države", ukazao je Gordon.

Osvrnuvši se na posljednje događaje na Kosovu, odnosno blokade Srba na sjeveru Kosova i odluku Beograda da prihvati carinski pečat Kosova, Gordon je rekao da je "SAD smatraju da da mora da postoji bezbjedno i sigurno okruženje i bezuslovna sloboda kretanja na cijelom Kosovu".

"SAD očekuju od srpske vlade da u potpunosti sarađuje sa KFOR-om i EULEX-om u neodložnom uklanjanju barikada i obezbjeđivanju odgovarajuće kontrole na granici", rekao je Gordon.

"Dozvolite mi da budem veoma jasan na kraju: nema načina da se granice u regionu ponovo povlače po jasnim etničkim linijama. U tom smislu, podjela i zamjena teritorija je neprihvatljivo rješenje", istakao je on.

Gordon je ukazao da svaka retorika u kojoj se poziva na podjelu Kosova i dovodi u pitanje mogućnost da ljudi različitih nacionalnosti žive zajedno "narušava regionalno pomirenje i u suprotnosti je sa decenijskim naporom međunarodne zajednice da izvuče region iz brutalnih konflikta devedesetih".

Kada se radi o Kosovu, američki zvaničnik je ukazao da Priština mora da ojača multietničke demokratske institucije.

"Vitalni dio tog procesa je obezbjeđivanje poštovanja prava svih zajednica na Kosovu, uključujući i kosovske Srbe, kao i očuvanje kulturne i vjerske baštine", poručio je Gordon.

Složivši se sa šeficom diplomatije EU Catherine Ashton da je budućnost Kosova u EU, Gordon je naveo da SAD ohrabruju tekuće reforme kosovske vlade, ukazujući na prioritete poput borbe protiv nezapošljenosti, kriminala i korupcije, kao i reforme u energetskom sektoru, slaboj javnoj administraciji i pravosuđu.