Premijer Grčke Georgios Papandreou smjenio vojne čelnike, što može da izazove pobunu vojske kojom bi ona preuzela vlast.

Grčkoj prijeti vojni puč, smatraju analitičari. Američka CIA još je u maju ove godine predvidela takav scenario, a sumnje je podgrejao grčki premijer Georgios Papandreou, koji je nakon što je dobio podršku vlade da raspiše referendum o pitanju pomoći EU i MMF, smjenio šefa odbrane i čelnike vojnih kopnenih, mornaričkih i vazdušnih snaga.

Budući da je u Grčkoj vojna hunta već bila na vlasti, od 1967. do 1974, nije teško zamisliti ponovo istu situaciju. Tada je vojni puč izveden kao rezultat 30-godišnje podjeljenosti Grka i državne politike, a velika podjeljenost i sada je prisutna.

Grčka je pod velikim pritiskom zbog dugova, koji su narasli na 340 milijardi eura. Prije nedjelju dana odobren joj je drugi paket pomoći, u iznosu od 130 milijardi eura, naravno uz uslov da se sprovedu rigorozne mjere štednje. Na ulicama su zbog vladinih nepopularnih mjera, poput otpuštanja, smanjenja plata i penzija, povećanja poreza, već nekoliko puta izbijali žestoki neredi. Informacije koje je CIA prikupila pokazale su još u maju da bi grčka vlada mogla da izgubi kontrolu. To je sada više nego vjerovatno jer je u petak zakazano glasanje o povjerenju kabinetu premijera Georgios Papandreou i očekuje se da će on pasti.

Razlog je to što je njegova vlada podržala raspisivanje referenduma o novom paketu pomoći EU i MMF, što će pratiti i nepopularna rezanja budžeta, a opozicija je za novi paket jer je to jedini način da Grčka izbjegne bankrot i ostane u evrozoni.

Prema istraživanjima, 60 odsto Grka na referendumu bi glasalo protiv paketa za spas, što bi dovelo do izbacivanja Grčke iz evrozone, a možda i EU. Tada bi zemlja bila prepuštena sama sebi, a nije isključena ni mogućnost građanskog rata.

Grčko-kiparski ekonomista, nobelovac Christopher Pisarides, profesor na londonskom ekonomskom fakultetu, ne isključuje mogućnost vojnog puča u Grčkoj.

- Prije 1974, kad političari nisu mogli da se dogovore, vojska je preuzela vlast. Od 1974. funkcionisala je demokratija, ali zabrinjava to što su vojni čelnici zamjenjeni usred ekonomske krize - naveo je profesor Pisarides.

Već viđeno

Nakon okupacije nacista, od 1944. do 1949. u Grčkoj je trajao građanski rat između pristalica kralja i komunista. Poslije toga, na vlast je došao kralj, ali se situacija nije smirila. U aprilu 1967. tenkovi su izašli na ulice Atine. Kralj je odmah pobegao, a sedmogodišnji režim desničarskih vlada nazvan je režim pukovnika.

Za to vrijeme uhapšeno je više od 10.000 ljudi, zbog levičarske ideologije. Pad hunte dogodio se u julu 1974, kad je tada general Gizikis poslao tenkove na ulice. Godinu kasnije predao je vlast građanskim političarima.