Strategija Vlade i Međunarodne civilne kancelarije za integraciju sjevera ima za cilj da u tom djelu zažive institucije Kosova uz postepeno ukidanje institucija Republike Srbije.

Vlada Kosova vjeruje da će strategijom za sjever Kosova početi integracija tog djela, opozicija je prema predlogu skeptična, a Srbi odbacuju takav plan.

Strategija Vlade i Međunarodne civilne kancelarije za integraciju sjevera ima za cilj da u tom delu zažive institucije Kosova uz postepeno ukidanje institucija Republike Srbije, rekao je portparol Vlade Kosova Memli Krasniqi. Prema njegovim riječima suština procesa je vladavina prava.

“Radi se o strategiji koja će voditi ukidanju srpskih paralelnih struktura na sjeveru Kosova, koje ionako sve slabije funkcionišu u odnosu na prethodne dvije godine”, rekao je Krasniqi.

I opozicija pozdravlja napore za integraciju sjevernog djela, ali sumnja u sposobnost Vlade da istu sprovede. Predsjednik Alijanse za budućnost Kosova Ramush Haradinaj je istakao da slijede veliki izazovi.

“Nema potrebe za upotrebom sile ali se zakon mora sprovoditi. Plan je dobar na papiru ali bez izvršne snage može biti teškoća u njegovom sprovođenju”, rekao je Haradinaj dodavši da ukoliko Priština ne bude sposobna da plan sprovede izvjesno je da će drugi akteri imati više uticaja.

“Mi smo skeptici kada je u pitanju realizacija”, dodao je on.

Iz Kancelarije za medije Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu su ponovili da se startegija odnosi na integraciju sjevernog djela u kosovski sistem i podrazumeva veća prava za tamošnje srpsko stanovništvo.

Međunarodni civilni predstavnik Peter Feith izjavio je da će se oko strategije konsultovati sa Beogradom i da njeno sprovođenje ne podrazumeva nametnuta rješenja niti upotrebu sile.

Feith je istakao da strategija obuhvata jačanje vladavine prava, poboljšanje socijalnih i ekonomskih uslova za ljude koji žive na sjeveru. On je kazao da se to može postići samo osnivanjem nove opštine Sjeverna Mitrovica, čime se pruža mogućnost i veće autonomije za tamošnje stanovnike.

DESTABILIZACIJA STANJA

Nedavno je ministar za Kosovo Goran Bogdanović boraveći u Mitrovici kazao da će se Beograd boriti za očuvanje svojih institucija na sjeveru Kosova i da ne dođe do uspostavljanja kosovskih institucija.

Bogdanović je kazao da je o najavi strategije razgovarao sa predstavnicima Eulexa i Evropske komisije u Beogradu, i da je dobio odgovor da EU "ne stoji iza ovog dokumenta" već institucije Kosova i civilna kancelarija Petera Feitha. Beograd ne priznaje Međunarodnu civilnu kancelariju jer je ona formirana prema planu Martija Ahtisarija.

Lideri Srba sa sjevera Kosova odbacuju ovu strategiju, a prema ocjeni Milana Ivanovića, predsjednika Srpskog nacionalnog veća, SNV, sjevernog Kosova ukoliko se insistira na sprovođenju tog plana može doći do destabilizacije stanja. Prema Ivanoviću neprihvatljivo je sljedeće.

“Da se ukinu srpske institucije, da se Srbi integrišu u albanske institucije koje ne priznaju, da ostanu bez svoje države, svojih institucija. Naše institucije nisu nelegalne već po Rezoluciji (SBUN 12 44) su jedine legalne i nažalost postoji opasnost od zaoštravanja koja će doći u vidu pokušaja zauzimanja srpskih institucija.”

Međunarodna civilna kancelarije i Vlada Kosova su pokrenule nekoliko radnih grupa za sjever, među kojima je i ona za stvaranje opštine Sjeverna Mitrovica.

Izvor: RSE