Akcije Vlade Kosova na sjeveru veoma komplikuje situaciju na Kosovu, izjavio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić u intervju ruskom televizijskom kanalu (Russia Today), ponovivši da je Srbija za pronalaženje mirnog rješenja, ali da u isto vrijeme mora da vodi računa o svom narodu, prenosi Koha Ditore.

"Niko ne može da očekuje i traži od Srbije da zarad bilo kojih ciljeva, pa makar to bilo i učlanjenje u Evropsku uniju (EU), kaže da je ne interesuje Kosovo i Srbi koji tamo žive", istakao je Dačić.

Bez obzira što želimo da duštvo bude multietnično i da to bude građanska država, očigledno je da postoje duboke podjele između "albanskog i srpskog Kosova", rekao je Dačić i dodao "da se Srbi i Albanci vijekovima svađaju oko teritorije".

"Jedino moguće rješenje za miran život i stavljanje tačke na sve probleme koji postoje jeste razgraničenje, u kome bi srpski dijelovi Kosova ostali u Srbiji, ili bi bili pod nekom prelaznom međunarodnom upravom koja ne bi bila pod jurisdikcijom Prištine", naveo je Dačić.

Prema riječima Dačića "od NATO bombardovanja sa Kosova u druge dijelova Srbije preselilo više od 200.000 Srba, navodeći da u ovom trenutku na prostoru Kosova živi oko 200.000 Srba".

"Srbija ima svoje crvene linije i nikada neće dozvoliti Prištini da protiv Srba na Kosovu koristi silu, kojom bi se podstakao novi talas sukoba i etničkog čišćenja", izjavio je Dačić.

Plan premijera Kosova Hashima Thaçija, prema riječima Dačića, jeste da pošalje KFOR i EULEX kao svoju prethodnicu, pa da se Srbi ne sukobljavaju sa njim, već sa međunarodnim snagama.

"Srbi bi opet trebalo ratuju protiv cijelog svijeta. Time se pokušava kazati da su Srbi remetilački faktor, koji je protiv međunarodne zajednice", ukazao je Dačić.

On je rekao da je interes Srbije da bude članica EU, prije svega zbog ekonomskih razloga.

"Sa druge strane, EU nikada zvanično nije rekla Srbiji da treba da prizna Kosovo. EU često kaže da ona neće terati Srbiju da prizna nezavisnot Kosova, ali očigledno je da postoje pritisci da se priznaju neke stvari i da se na mala vrata, indirektno, prizna nezavisnost Kosova", izjavio je Dačić.

On je naveo da Srbija zbog članstva u EU neće ići na štetu svojih nacionalnih i državnih interesa, dodajući da sa Unijom može da pregovara kao i druge zemlje o poljoprivredi ili političkom sistemu, ali ne i svom dijelu teritorije.