Za kosovske zvaničnike, kriminalna grupa sa sjevera Kosova koja je napala KFOR 27. septembra,  dobro je poznata i bliska zvaničnom Beogradu.

Kao što je sada već poznato, srpske bezbjednosne službe su prije nekoliko dana saopštile članovima skupštinskog Odbra za bezbjednost da je grupa kriminalaca koju predvodi Zvonko Veselinović izvršila napad na KFOR.  Iako je ovo bilo rečeno iza zatvorenih vrata, informacija je ipak procurela u javnost.

Ministar unutrašnjiih poslova Kosova, Bajram Rexhepi, u izjavi za RSE izrazio je ubjeđenje da iza te grupe, barikada i celokupnog nasilja na sjeveru, stoje strukture kojim diriguje Beograd.

"Realno gledajući, oni su podigli te strukture, pomagale im, i onda kada su one pokazale neuspjeh, kada se Jarinje zapalilo, kada je u sve to uvučen kriminal kako bi oni sačuvali svoj obraz, nakon pritiska međunarodne zajednice, sada hoće da dokažu da je Srbija tu nevina, i da je nasilje prouzrokovano od strane određenih kriminalca, ali to je samo izgovor. Sigurno je da su kriminalci to uradili, ali sve je bilo pod uticajem Beograda“, kazao je Rexhepi.

Slično je kazao i premijer Kosova, Hashim Thaçi, 27. jula, nakon paljenja graničnog prelaza u Jarinju.

“Nažalost kriminalna grupa pod vođstvom srpskih paralelnih struktura, motivisana od strane vlasti u Beogradu, napala je prelaz 1 i 31“, kazao je tada Thaçci na konferenciji za novinare.

Distanciranje prebacivanjem krivice

Prebacivanje krivice za prouzrokovano nasilje na kriminalnu grupu sa sjevera koju predvodi Zvonko Veselinović, kosovski stručnjak za bezbjednost Naim Maloku vidi kao napor zvaničnog Beograda da se distancira od nasilja, koje bi inače pogoršalo sliku Srbije.

"Ovo nam je sada već poznato. U trenutku kada srpska zvanična politika primjeti da su počinjena mnoga djela koja štete njenoj slici i slici same Srbije, a u kojima je i sama učestvovala, onda se pronađe neka grupa, u ovom slučaju Veselinovićeva, i cijela krivica se prebacuje na njih. Na isti ovaj način su radile i paramilitarne jedinice na prostorima bivše Jugoslavije“, navodi Maloku.

Iako predstavnici Srba sa sjevera kažu da iza barikada stoje ljudi koji se žele zaštiti, ministar Rexhepi navodi da su upravo Goran Bogdanović i šef srpskog pregovaračkog tima Borko Stefanović tokom kritičnih dana bili viđeni sa Zvonkom Veselinovićem.

Maloku navodi da nadležni organi na Kosovu trebaju da podignu optužnice protiv odgovornih za nasilje na graničnim prelazima. Maloku međutim dodaje da se nikako ne treba negirati činjenica da događajima na sjeveru diriguje Beograd.

"Vlada Kosova treba da podigne optužnice za one koji su uključeni u nasilje na graničnim prelazima, ali se nikako ne sme prihvatiti da se u svemu tome nije umešala politika Beograda”, kaže Maloku, dodajući da politika zvanične Srbije upravlja situacijom na sjeveru Kosova.

Radio Slobodna Evropa