Bivša tužiteljica suda u Den Haagu Carla del Ponte mogla bi se naći na popisu optuženih za uništavanje oko hiljadu predmeta iz masovnih grobnica. Riječ je o predmetima koji su pripadali žrtvama, a koji su korišteni kao dokazni materijali u sudskim procesima.

Predmeti su uništeni krajem 2005. i početkom 2006. godine u Haškom tribunalu. Tužiteljstvo je nekoliko godina kasnije saopštilo da su "uništeni, jer su bili u fazi raspada i opasni po zdravlje".

Bio je to šok za preživjele žrtve genocida i rodbinu ubijenih, jer su, kako ističu predstavnice srebreničkih udruženja, "uništene uspomene na ubijene". Nije ih umirilo pojašnjenje da su podaci i fotografije o uništenim predmetima pohranjeni u sudskom arhivu, jer osobni predmeti žrtava za preživjele imaju nemjerljivu emocionalnu vrijednost.

'Uništene su posljednje uspomene na našu djecu'

"Posljednje uspomene na našu djecu i muževe uništene su u vrijeme mandata tužiteljice Carle del Ponte , koja je i potpisala odluku o uništavanju predmeta. Mi ćemo istrajati u zahtjevu da se odgovorni dovedu pred sud, jer su morali tražiti suglasnost obitelji ili naše države BiH", kaže za Deutsche Welle predsjednica udruženja Majke Srebrenice Hajra Ćatić.

Udruženja iz Srebrenice prikupila su 4.000 potpisa preživjelih žrtava, koje su zatražile angažiranje advokatskog tima. Oštećene će u sudskom procesu besplatno zastupati tuzlanski advokat Damir Alić. Potvrdio je da je "vrlo izvjesno da će se na listi optuženih naći bivša haška tužiteljica Carla del Ponte i najuži krug ljudi koji su odlučivali o uništavanju dokaza".

"Osnovana sumnja da je gospođa Carla del Ponte naredila uništavanje tih predmeta je potvrđena iz više izvora i mi ovom problemu pristupamo sistematski. Pripremamo se za podnošenje prijave ili tužbe koju ćemo podnijeti kad prikupimo dovoljno dokaza", rekao je Alić, prenosi net.hr.