NATO i EU ne mogu da garantuju zaštitu granica Kosova, pošto te dvije organizacije imaju neutralan stav prema statusu Kosova, piše "Koha ditore".

S druge strane, list navodi da bi, uslijed izbijanja krize na sjeveru Kosova i neutralnog stava KFOR-a i EULEX-a prema statusu, kosovske institucije trebalo da razmišljaju o formiranju vojnog saveza sa zemljama koje su priznale njegovu nezavisnost i koje podržavaju teritorijalni integritet Kosova.

To bi, piše dalje list, moglo da znači da u slučaju pokušaja Srbije da silom preuzme kontrolu nad nekim dijelom kosovske teritorije "nemaju mandat da intervenišu".

Navodeći da se u ovom trenutku ne može smatrati realnim bilo kakav pokušaj Srbije da silom uđe na teritoriju Kosova, list ističe da to ipak ne može biti definitivno isključeno pošto, na osnovu ranijih reagovanja međunarodnih misija na slične slučajeve na Balkanu, "ni Kosovo ne može da polaže sve nade u NATO i EU".

Podsjećajući da Kosovo nije do kraja završilo konstituisanje, da ima slabu vladu, sa ozbiljnim sumnjama u korupciju i vezu sa organizovanim kriminalom i liderima sa slabim međunarodnim kredibilitetom, "Koha" dodaje da centralna vlast u Prištini nije uspjela da proširi svoj autoritet na čitavu teritoriju Kosova, a da sama nezavisnost Kosova predstavlja neku vrstu nezavisnosti pod međunarodnim nadzorom.

"I taj ‘nadzor’ je podjednako neuspješan kao i sama vlada, ako ne i još više. Ni ovaj ‘nadzor’ nije uspio da utiče na to da se očuva red i zakon, da se sprovodi ustav na Kosovu i da se ne manipuliše izborima", dodaje se u komentaru lista.

"Koha" konstatuje da "ni ove međunarodne misije nisu učinile ništa da Kosovo funkcioniše kao teritorijalna cjelovitost, niti su bile u stanju da spriječe incident srednjeg nivoa, pa ni da ga sankcionišu pošto se već dogodio, kao što se pokazalo u protekle dvije nedjelje u sjevernom dijelu Kosova”.