Izjave predsjednika Srbije Borisa Tadića da će Srbija ući u Evropsku uniju zajedno sa Kosovom kao njenin delom predstavljaju kršenje dogovora da srpski predsednik prilikom posete Kosovu ne daje političke izjave i na neki način to sužava mogućnosti narednih dolazaka na Kosovo, ocenjuju u kabinetu predsednika Kosova Fatmira Sejdiua.

Predstavnici opozicije i politički analitičari ocjenjuju da je nezavisno od vjerskog karaktera koji je dat ovoj posjeti ona prevashodno bila politička.

„Na žalost predsjednik Tadić kao i sav zvanični Beograd ne odustaju od destruktivnog pristupa Kosovu. I u jučerašnjim izjavama predsjednika Tadića, koliko god je pokušao da ovoga puta bude uzdržan nije mogao da ne kaže da je Kosovo navodno deo Srbije, iako i sam dobro zna da je on juče bio u drugoj državi. Boravio je u Republici Kosovo, koja je nezavisna i suverena država“, rekao je portparol predsednika Kosova Xhavit Beqiri i dodao da su težnje naroda i institucija Kosova što brža integracija u Evropsku uniju, NATO i druge međunarodne institucijame, ali svakako ne zajedno sa Srbijom, već kao nezavisna i suverena država.

Beqiri je ocjenio da na neki način predsjednik Tadić ovakvim izjavama sužava mogućnost dolaska na Kosovo.

"Na neki način predsjednik Tadić sužava puteve drugih dolazaka na Kosovo. On je sam kriv što sužava puteve saradnje i kretanja“, ocjenio je Beqiri.

I dok u Kancelariji Specijalnog izaslanika EU na Kosovu, koji je posredovao između Prištine i Beograda u posjeti predsjednika Tadića nisu želeli da komentarišu izjave srpskog predsjednika, potpredsjednik opozicione Alijanse za budućnost Kosova Ardian Gjini kaže da su institucije Kosova trebale dublje da razmišljaju, iako, kaže Gjini, zna se u kakvoj su situaciji, da se mnogo ne pitaju, ali su svakako trebale  reći cijelom svetu da bez povratka tijela svih Albanaca na Kosovu, bez dobrog ponašanja na sjeveru zemlje predsjednik Srbije ne može da posjeti Kosovo.

"Predsednik Srbije nije patrijarh, on je predsjednik, političar, izabran glasovima naroda u Srbiji i ne može on da dođe samo u vjersku posjetu Kosovu. Njegovu posjetu je trebalo usloviti prenoženjem tijela svih Albanaca ubijenih tokom rata, koja su prenijeta i ponovo sahranjena u Srbiji, povlačenjem pripadnika tajnih službi sa Kosova i drugačijim ponašanjem na sjeveru Kosova. Ispunjavanjem tih uslova je trebalo usloviti dolazak predsjednika Srbije na Kosovu“, kaže Gjini i ističe kako ovakvo ponašanje institucija nije uopšte državotvorno.

Politčki analitičar Belul Beqaj kaže kako je na Kosovu boravio predsjednik Srbije a ne neki vjerski poglavar.

"Mislim da je zahtev da predsjednik Tadić ne daje politčke izjave neodrživ jer na Kosovu nije došao neki verski poglavar već srpski predsednik. Sama činjenica da je predsjednik Srbije došao na Kosovo ima prije svega politički smisao. Činjenica da je povod za dolazak vjerski aspekat je prema mom mišljenju marginalan u odnosu na njegovu posjetu koja je političke prirode“.

Beqaj ističe da nije prvi a sigurno ni posljednji put da predsjednik Tadić daje političke izjave i da će one imati politički smisao čak i kada bi u suštini imali vjerski motiv.

Odgovarajući na novinarsko pitanje, predsjednik Tadić je juče u Manstiru Visoki Dečani izjavio kako ne bi volio da vidi samo Srbiju, što znači i Kosovo u Evropskoj uniji, već sve zemlje regiona Jugoistočne Evrope da se što je prije moguće integrišu u EU, po mogućnosti 2014. godine.

Izvor: RSE