Pred poslanicima Skupštine Kosova uskoro će se pojaviti više desetina zakona, a 15-ak njih direktno će se ticati manjina. Njihovi predstavnici plaše se da će neki od njih, ako se usvoje ići direktno na njihovu štetu.

Petar Miletić, potpredsjednik Skupštine Kosova i generalni sekretar Samostalne liberalne stranke (SLS), koja je inače koalicioni partner Demokratske partije premijera Hashima Thaçija, kaže da je za srpske poslanike još u prošlom skupštinskom sazivu bio problematičan Zakon o prodaji stanova i stanarskom pravu. Zato oni, kroz Komisiju za interese i prava zajednica, nisu dozvolili da on uđe u skupštinsku proceduru.

„Prema tom zakonu koji je stigao u Skupštinu, veća prava dobija onaj ko je uzurpirao stan od nosioca stanarskog prava. Radi se o pet-šest hiljada stanova na koje, uglavnom, stanarsko pravo imaju Srbi. Za nas je neprihvatljivo da takav zakon prođe. Nas očekuju još neki zakoni koji se od izuzetnog interesovanja za njih. Riječ je, prije svega, o pravima zajednica, vjerskim slobodama“, objašnjava Miletić

Srpski poslanici zainteresovani su za još za nekoliko zakona. Jedan od njih je i onaj koji će se odnositi na drugi program Radio televizije Kosova (RTK).

„Nas najviše zanima onaj dio tog zakona koji će se odnositi na posebni kanal na srpskom jeziku koji će pokrivati cijelu teritoriju Kosova. To je, dakle, ono za šta smo najviše zainteresovani, a što je zagarantovano i planom Martyja Ahtisaarija i Ustavom Kosova i mi ćemo insistirati na tome da se to sprovede“, kaže Miletić.

Zakon o obrazovanju za Bošnjake i Turke

I predstavnici ostalih nacionalnih zajednica sa povećanom opreznošću iščekuju nove sjednice kosovskog parlamenta. Tako Ćerim Bajrami, član Konsultativnog vijeća zajednica u kabinetu predsjednika Kosova iz redova bošnjačke zajednice, sumnja da će neki zakoni, ako poslanici ne otvore „četvore oči“, ići direktno na štetu njegove zajednice. Bajrami prije svega misli na Zakon o univerzitetskom obrazovanju.

„U tom nacrtu zakona, kojeg nam je dostavila vlada, primjetili smo da se uopšte ne pominje materija iz obrazovanja na bosanskom i turskom jeziku. Dakle, nije bilo predviđeno obrazovanje na bosanskom i turskom jeziku već je u članu 27 bila samo jedna odredba u kojoj stoji da će se obrazovanje na nevećinskim jezicima na Kosovu izvoditi prema odredbama Zakona o obrazovanju na nivou opština“, ukazuje Bajrami.

Generalni sekretar Samostalne liberalne stranke Petar Miletić ponavlja da neće prihvatiti ni jedan zakon koji ide na štetu srpske zajednice: „Mi smo izabrani u Skupštinu Kosova kao predstavnici Srba. Obavezali smo se da štitimo interese srpske zajednice i uvek ćemo raditi u tom smjeru.“

Refki Alija
/dw/