Sve je počelo izjavom Ivice Dačića da bi podjela Kosova bila dobro rješenje. Brže bolje je vlast obznanila da to nije zvanični stav vlade, a neki predstavnici drugih stranaka otvoreno osuđuju Dačićevu izjavu.

Srbijanski ministar za Kosovo Goran Bogdanović ocjenjuje da se u dijalogu Beograda i Prištine mora razgovarati i o statusu Kosova kao i da je dobro da ima “što više različitih mišljenja“ o tome. “Nikoga ne treba osuđivati zbog izjave da je najbolje rješenje podjela ili da treba sačuvati cijelu pokrajinu u sastavu Srbije“, rekao je ministar za Televiziju Most iz Zvečana. On je podsjetio da ideja o podjeli postoji više od jednog vijeka.
 
Ministar je dodao da je priča o statusu potreba i zato što su svi problemi sa kojima se suočavaju i Srbi i Albanci opterećeni statusom. “Priština stalno nameće tu temu i stalno ističe da je Kosovo nezavisno, da sa te pozicije polaze, iako ih niko o tome ne pita“, rekao je ministar i dodao da je želja Beograda da o svim pitanjima razgovara i na pragmatičan način riješi sve probleme, pa i status.
 
Bogdanović je naglasio i da razgovori nisu izdaja niti priznanje nezavisnog Kosova. “Mi imamo strategiju i platformu, držimo se Ustava i skupštinskih rezolucija o Kosovu, za nas je to obavezujuće“, rekao je Bogdanović.

Ivanović: Nikakva podjela

Poslije posjete predsjednika Evropske komisije Josea Manuela Barosa Srbiji, iz EK je saopšteno da Srbija ne mora “zvanično“ da prizna kosovo da bi ušla u Evropsku uniju, ali da mora da riješi nesuglasice i gaji dobrosusjedske odnose sa Prištinom. Dok za ministra Bogdanovića to znači pregovore o statusa, za njegovog državnog sekretara Olivera Ivanovića nezamislivo je bilo šta drugo osim Kosova u sastavu Srbije.

Ivanović je u autorskom tekstu za novosadski Dnevnik ocjenio da Evropa pred Srbiju ne treba da postavlja nemoguće zadatke, a takav zadatak bi bilo insistiranje da se sa Kosovom uspostave bilateralni odnosi kao sa svakom drugom državom.
 
“Kosovo za Srbiju nije i nikada neće biti država“, naveo je Ivanović i dodao da je potpuno pogrešna teza zagovornika podjele Kosova koji posežu za Evropskom unijom kao argumentom, tvrdeći da nam se kandidatura smiješi i da je bavljenje Kosovom nepotrebno gubljenje energije i vremena.
 
“Treba li uopšte podsjećati na to da je i Slobodan Milošević pokušao da kosovsko pitanje riješi na 'lak način'. Rezultat smo svi i vidjeli i na svojoj koži osjetili. Naprosto, za Kosovo nema ni lakih, ni brzih riješenja“, ocjenio je Ivanović.
 
Podjela bi bila podsticaj separatistima u Srbiji

Prema njegovim riječima, Srbija neće sačuvati obraz ni insistiranjem na zadržavanju sjevera Kosova, jer bi time prekršila sve principe na kojima je do sada gradila odbranu teritorijalnog integriteta, ali bi i “pustila niz vodu značajan dio srpskog stanovništva koji živi južno od Ibra“.
 
“Posljedično, impuls podjela mogao bi da se prenese i pogodi i neke druge dijelove Srbije. Pri tome ne mislim samo na Preševo, gdje bi tamošnji Albanci nesumnjivo istakli separatističke zahtjeve, nego i na Sandžak, gdje i bez toga jačaju veoma radikalni krugovi. Pa čak i na Vojvodinu, u kojoj bi se takođe osjetila nova energija kod onih koji zagovaraju veću samostalnost pokrajine“, naveo je Ivanović.

DW