Predsjednik Srbije Boris Tadić je u jučerašnjem intervjuu televiziji "Klan Kosova", izrazio nadu da će poslije uvodne faze dijaloga predstavnika Beograda i Prištine, odnosno pronalaženje rješenja u vezi sa nekim tehničkim pitanjima, otpočeti i suštinsko rješavanje historijskog konflikta.

"HIstorijski dogovor Albanaca i Srba mora da bude legalizovan prihvatanjem i Albanaca i Srba. Ne mogu predstavnici naroda postići dogovor koji nije prihvaćen od njihovog naroda. To ne znači da legitimni predstavnici naroda ne mogu hrabro da istupe sa idejama i rješenjima koja nisu vidljiva baš svim predstavnicima naroda ali koja na kraju mogu biti prihvaćena referendumom ili izjašnjavanjem naroda", rekao je Tadić.

Predsednik Tadić je, međutim, istakao da u ovome trenutku ne bi bilo korisno da izlazi sa konkretnim prijedlozima, ali da postoje mnogi modeli koji su primenjeni u prošlosti pa i mogućnost da dve strane pronađu neki potpuno nov model za rješenje problema.

"U ovom trenutku nije celishodno i mudro izlaziti sa konkretnim prijedlozima o političkom rješenju jer do tog rješenja onda ne bismo došli, i smatram da je mudrije ovog trenuta pristupiti tehničkim pitanjima i rješavati probleme izvan političke ravni", kazao je Tadić, i dodao da je spreman da preuzime odgovornost nudeći rješenja, ali kada za to dođe vrijeme.

On je naglasio da, u traganju za rješenjem problema, ne može odustati od zaštite volje i interesa Srba na Kosovu, koji ne žele da budu integrisani državu Kosovo.

"Ne mogu da tragam za praktičnim rješenjem a da ne uzimam u obzir ralnosti koje postoje. Jer kada bih negirao mišljenje Srba na Kosovu ponašao bih se kao Milošević koji je negirao mišljenje Albanaca prije nego što je nastao konflikt, koji i prije konflikta nisu želeli da žive pod suverenim krovom Srbije", rekao je Tadić.

Odgovorajući na pitanje novinara zašto se nije izvinio Albancima na Kosovu zbog zločina koji su nad njima počinjeni za vrijeme vladavine Slobodana Miloševića, predsjednik Tadić je istakao da izvinjenima mora da prethodi suočavanje sa zločinima na obe strane.

"Dešavaju se ozbljne istrage o zločinima i na jednoj i na drugoj strani. Riječi izvinjenja treba da budu dio političkog procesa i treba da imaju svrhu. Ta svrha je pomirenje. Doći ćemo mi na kraju do tih riječi ali potrebno je da se u međuvremenu dese istrage o svemu što se desilo i da se dogode sudski procesi koji nas uvode u pravno stanje", rekao je Tadić.

Podsjećajući da je tokom više od veka srpsko-albanskih konflikta na Kosovu uvijek onaj ko je imao vlast posezao za silom, Tadić je poručio da taj kontinuitet nasilja mora da se okonča.

"Smatram da takva politika mora trenutno da nestane i da svi zločini moraju da budu individualizovani i da svi koji su ih činili budu osuđeni. Od presudne je važnosti da svi zločini budu istraženi a ne samo jedni i jedne strane, i ne samo zločini jedne vrste političara ili učesnika u tim zbivanjima, tako možemo da se pomirimo i da obezbjedimo da ljudi žive bolje", rekao je Tadić.

Predsjednik Srbije je zaključio da su evropske integracije pretpostavka trajnog rješavanja konfrontacija i tenzija na zapadnom Balkanu, ali da ulazak u EU "nije svelek", te da Beograd i Priština neke probleme moraju da rješavaju i sami.