I kod ove prirodne katastrofe pokazao se sav značaj društvenih mreža, posebice Twittera.

Sat vremena nakon razornog potresa, dok su telefonske linije u zemlji bile u prekidu, na Twitter je stizalo 1.200 tweetova u minuti, tvrdi Tweet-o-Meter. Korisnici interneta imali su, zahvaljujući spremnosti i dobroj organizaciji Japana na ovakve situacije, priliku gledati približavanje tsunamija obali, i to uživo.



Najviše kritika korisnici Tweetera uputili su CNN-u jer se njihov voditelj izvještavajući o potresu smijao. Već su osnovane organizacije za pomoć žrtvama potresa, a reagirao je i Google s opcijom Google People Finder gdje se mogu pronaći i osvježiti informacije o nestalim i poginulima.

Isto tako, Japanci su svoje osobna iskustva podrhtavanja tla stavljali i na YouTube. Na jednoj snimci nalazi se japanska porodica u trenutku potresa. Muškarac se propisno sklonio pod ovratnik dok je žena sklonište pronašla ispod stola. Ne pokazuju paniku i vjerojatno je riječ podrhtavanju tla nakon glavnog potresa.



Na drugoj snimci prikazano je snažno podrhtavanje tla koju je zabilježila japanska obitelj iz predgrađa. Žena je izletjela iz obiteljskog doma i stajala na ulici. Vrativši se u kuću pronalaze razbacane stvari. S obzirom na obalni dio zemlje koji je pod vodom, ova obitelj je još dobro i prošla.