Evropska unija mora da nastavi sa proširenjem na jugoistok Evrope, ako želi trajni mir i stabilnost na Balkanu, izjavio je slovenački premijer Borut Pahor. Mir može da ugrozi nerešavanje osetljivih pitanja u slučaju Bosne, ili "bilateralnih pitanja, u slučaju Kosova i Srbije ili Makedonije i Grčke", kaže Pahor.

Slovenački premijer Borut Pahor rekao je da Evropska unija mora da nastavi sa proširenjem na jugoistok Evrope, ako želi trajni mir i stabilnost na Balkanu.

"Ne treba da zapostavimo taj region i smatramo da je sve u redu samo zato što je tamo u ovom trenutku mirno, jer taj mir bi vrlo lako mogao da bude prekinut", rekao je Pahor u intervjuu agenciji AFP. 

Uoči posjete Francuskoj, gde će razogovarati sa predsjednikom Nikolom Srakozijem, Pahor je rekao da će Sarkoziju preneti da bi trenutni "mir u regionu mogao biti ugrožen ako ne bude bilo naprijetka u rešavanju osetljivih unutrašnjih pitanja kao, na primjer, u slučaju Bosne, ili bilateralnih pitanja, kao što je slučaj sa Kosovom i Srbijom ili Makedonijom i Grčkom".

Za razliku od Francuske i Njemačke, Slovenija smatra da bi i Turskoj trebalo omogućiti da jednog dana postane punopravna članica EU, naveo je Pahor.

"Strateški i dugoročno gledano, Evropskoj uniji je u interesu da zemlja poput Turske bude njena članica i ne treba da se plaši toga", rekao je Pahor. 

Prema njegovim riječima,  ta razlika u stavovima neće pokvariti odnose sa Francuskom i Njemačkom.

"Francuska razume reforme koje moja vlada sprovodi. Naš cilj je da se pridružimo Njemačkoj i Francuskoj u pronalaženju izlaska iz krize u kojoj se EU nalazi", rekao je Pahor.

Globalna kriza je zadala udarac slovenačkoj privredi koja je orijentisana na izvoz, pa se BDP te zemlje 2009. godine smanjio za 8,1 odsto, mada se prošle godine povjećao za skromnih 1,1 odsto, naveo je AFP.

"Ja ne gajim nikakve iluzije. Svestan sam da prolazimo kroz veoma težak period, ali smatram da smo na pravom putu da izađemo iz krize, bar sa strateške tačke gledišta", zaključio je premijer.

Slovenija je jedina bivša jugoslovenska republika koja je do sada ušla i u EU i u zonu evra i uporno se zalaže za dalje proširenje Unije 27 zemalja na jugoistok.