Zvaničnici EULEX-a na Kosovu tvrde da su u stanju da obezbjede zaštitu svjedoka u slučaju trgovine organima. EULEX u tu svrhu na raspolaganju ima specijalne jedinice policije, ali Kosovu nedostaje – zakon.

Dick Marty tvrdi da pravosudne vlasti na Kosovu i EULEX nisu u stanju da zaštite svjedoke. Marty je u intervjuima rekao da bi ovaj zadatak trebalo da preuzmu SAD. Portparol EULEX-a Blerim Krasniqi kaže da je na Kosovu već bilo slučajeva u kojima je EULEX uspješno štitio svjedoke.

„Trenutno, ova jedinica je u stanju efikasno da djeluje. Ako bude neophodno da se poveća broj policajaca u jedinici, ona će moći da se prilagodi uslovima i zahtjevima.“

EULEX posjeduje jedinice za privremenu zaštitu, međutim, zaštita svjedoka zahtjeva poseban program.
Ferida Rashiti iz Centra za rehabilitaciju žrtava torture kaže da takvi programi uključuju nekoliko tačaka. „Ovakvi programi uključuju obezbjeđivanje smještaja za svjedoke, fizičkog i mentalnog zdravlja, garantovanu promjenu identiteta, sve do napuštanja zemlje ako to prilike zahtjevaju ili u slučaju visokog rizika.“

Neophodan zakon

U aprilu prošle godine u Skupštini Kosova pojavio se Zakon o zaštiti svjedoka. Međutim, zbog finansijskih troškova, zakon nije usvojen. Ferida Rashiti kaže da svjedoci zbog prijetnji mjenjaju svoje iskaze i na taj način umanjuju krivnju zločinaca. Ona smatra da je zakon o zaštiti svjedoka neophodan.

 „Zakon je veoma važan za zaštitu svjedoka i on ih motiviše na saradnju sa pravosudnim vlastima. Borba protiv teških krivičnih djela, posebno organizovanog kriminala, trgovine ljudima i korupcije neće se voditi ako ne postoji odgovarajuća zaštita svjedoka.“

Predstavnici Sudskog savjeta Kosova kažu da postojeće zakonodavstvo ne pruža dovoljno osnova za bezbjednost svjedoka, posebno u teškim slučajevima. Enver Peci, predsjednik Pravnog savjeta Kosova, rekao je da svjedoci u ozbiljnim slučajevima mogu da govore istinu ali u nedostatku sveobuhvatne zaštite mogu da očekuju posljedice.

Autori: Bekim Shehu / Željka Bašić Savić
/deutsche welle/