Arid Uka, 21-godišnjak, poznat pod imenom Abu Reyyan, je priznao ubistvo dvojice američkih vojnika i ranjavanje dvojice drugih. Vijest je potvrdio njemački ministar unutrašnjih poslova, Borid Rhein, koji je izjavio da je ovo rezultat ispitivanja osumnjičenog.

Albanac sa Kosova Arid Uka je priznao da je juče otvorio vatru po američkim vojnicima na aerodromu u Frankfurtu, pri čemu je ubio dvojicu, a dvojicu vojnika lakše i teže ranio.

Mediji ističu i da je riječ o Aridu, a ne Arifu Uki. Nakon napada na američke vojnike Uka je pokušao da pobegne ali je uhvaćen na jednom od aerodromskih terminala.

''Mladić, star 21 godinu se izjasnio u prvom saslušanju'', rekao je danas u Vizbadenu hesenski ministar unutrašnjih poslova Borid Rhein.

Prema prvim saznanjima radi se o radikalnom islamisti, dodao je on.

Rhein je izneo i mogućnost da je kosovski Albanac sam djelovao, pošto se povodom ubistva i ranjavanja američkih vojnika još nije oglasila nijedna teroristička organizacija.

Mladić je, noseći veću količinu municije, kako navodi njemački nedeljnik “Spiegel” u online izdanju, ušao u autobus sa američkim vojnicima i otvorio na njih vatru iz pištolja.

Svjedoci ovog krvavog događaja kažu da je kosovski Albanac, prije nego što je počeo da puca, na arapskom uzviknuo ''Bog je veliki'', prenosi "Mitteldeutsche Zeitung", navodeći da, to, međutim, nije potvrđeno.

Sama činjenica da je on bio naoružan u blizini aerdoroma, i to frankfurtskog, koji je najfrekventniji njemački aerdrom, i polazna tačka za mnoge američke vojnike na putu za Ameriku ili za američke baze u drugim zemljama, predstavlja nešto što nije slučajnost.

Da li je kosovski Albanac sam izveo napad ili iza njega stoji organizovana grupa, za sada se još ne zna.

Postoje jasne indicije o povezanosti napadača sa islamističkim krugovima u Nemačkoj, a u Americi se strahuje i od toga da bi mladi Albanac mogao biti dio jedne terorističke ćelije i da bi moglo biti još napada na američke ciljeve u Njemačkoj.

U međuvremenu, njemački istražni organi ispituju internet stranicu mladića na kojoj je on, skoro bez prikrivanja, iznosio svoju islamističku opredjeljenost i na kojoj mu je ''idol'' islamski osvajač Halid bin Valid.

Internet stranice koje je posjećivao su islamski ''obojene'' i, kako se saznaje, bio je na stranicama ''Vladavina islama'', a ima i indicija da je aktivno igrao kompjuterske igrice.

Osim toga, ubica je, izgleda, u avgustu prošle godine, učestvovao u jednoj ''online'' anketi i na pitanje koje bi mu oružje najbolje odgovaralo - dao odgovor snajper Baret M82.

Mladi Arid Uka do sada nije pao u oči nadlježnim sigurnosnim službama u Njemačkoj, ali je, možda, kako se smatra, riječ o osobi, koja je bila na margini posmatrane grupe.

Kosovski Albanac je, možda, čak posmatrao kako ide transport američkih vojnika, pa tek onda reagovao. U svakom slučaju, sumnjivo je i samo to što se uopšte u blizini aerodroma pojavio sa oružjem.

Nakon napada ovog mladića, na aerodromu u Frankfurtu je bio dat signal za ''teroralarm'', javljaju mediji, koji postavljaju pitanje da li se radi o usamljlenom napadaču ili članu neke terorističke grupe.

Američki vojnici, stacionirani u Njemačkoj, bili su do sada više puta na meti napada - od ''rafovaca'', preko Libijaca, francuskih terorista i neonacista do kosovskih Albanaca.

Američku kasarnu kod Frankfurta na Majni su 1972. godine, zbog rata u Vijetnamu, napali pripadnici njemačke terorističke organizacije Rote Armee Fraktion (RAF), gradske gerile Urlike Majnhof i Andreasa Badera, kada je jedan oficir poginuo, a 13 osoba ranjeno.

''Rafovci'' su više puta napadali američke vojne objekte u Njemačkoj, a iza napada na omilljenu američku diskoteku ''La Bel'' u Berlinu 1986. godine, kada su dva vojnika i jedna Turkinja poginuli, a 230 lljudi ranjeno, od kojih su 44 bili Amerikanci, stajali su Libijci.

Početkom 80-ih godina, petorica neonacista su napali američke vojnike u Bucbahu i Darmštatu.

(agencije)