Na proslavi Dana pravde na Kosovu rečeno je da država korak po korak počinje da primjenjuje demokratske vrijednosti i da je posljednjih godina zabilježen vidan napredak, bez obzira što je sjever zemlje izvan sistema. Međunarodni predstavnici međutim naglašavaju da sudstvo u takvoj situaciji nikada ne može biti u potpunosti nezavisno i nepristrasno, zbog čega taj zadatak ostaje stalno aktuelan.


Proslavu je organizovalo kosovsko Ministarstvo pravde u suradnji sa Kancelarijom predsjednika Kosova, a uz podršku Američkog udruženja pravnika i USAID-a.

"Kosovo je na dobrom putu ka stvaranju nezavisnog, nepristrasnog, efektivnog i profesionalnog pravosuđa, ka zaštiti zakonitosti i Ustava zemlje, što je garant vladavine prava", kazao je vršilac dužnosti predsjednika Kosova, Jakup Krasniqi.
„Opredeljujući se za demokratske vrijednosti u oblasti pravde, Kosovo korak po korak počinje da ih primjenjuje u praksi. Te se vrijednosti ostvaruju u uslovima slobode i jednakosti“, kazao je Krasniqi.

On je dodao da je Skupština Kosova usvojila stotine novih zakona, ali je naglasio da je ono što važno za zemlju borba protiv korupcije i kriminala.

„Kosovu je više nego ikad potrebna kredibilna pravda, moralno čista, profesionalna i efektivna, koja će biti glavna u borbi protiv korupcije i kriminala. Ovu borbu treba najprije da počne od svojih redova, tako što će štititi organe pravde od korupcije i kriminala“, naveo je Krasniqi.

Šesnaesti januar je izabran za proslavu Dana pravde pošto su kosovski tužioci i sudije prvi put na ovaj datum prije deset godina položili zakljetvu, kazao je Sylejman Sopa, stalni sekretar u Ministarstvu pravde. On je dodao da je na Kosovu od tada zabilježen napredak u ovoj oblasti sa izuzetkom sjevera zemlje.

“Tokom posljednjih godina, a naročito nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, naša zemlja je zabilježila vidan napredak u vladavini prava i zakona, bez obzira što sjever i dalje ostaje pogodno mjesto za ilegalna i protivustavna djelovanja, kao što su organizovani kriminal i korupcija”, kazao je Sopa.

Prelaznim odredbama Ustava Kosova, koji je usvojen 2008. godine, propisana je revizija podobnosti za stalna imenovanja svih sudija u skladu sa posebnim procesom imenovanja koji nadgleda nezavisna sudska i tužilačka komisija.

Bernard Rebatel, zamjenik rukovodioca u oblasti pravosuđa u EULEX-u, povodom proslave Dana pravde kazao je:

„Kao misija za vladavinu zakona, EULEX je veoma posvećen svom mandatu da pomogne vlastima na Kosovu u njihovoj jakoj volji i odlučnosti da uspostavi vladavinu prava u korist svih ljudi. Znam da ljudi na Kosovu imaju visoka očekivanja od kosovskih vlasti kao i od EULEX-a, naročito u oblasti pravosuđa. To treba uvijek da imamo u vidu i da radimo po najvišim profesionalnim standardima. Mi ćemo nastaviti sa doprinosom u sprovođenju vladavine prava, koje će važiti za sve ljude na Kosovu“.

Patricia Rader, direktor misije USAID-a, pozdravila je napredak na Kosovu u oblasti pravosuđa, ali je dodala da je ostalo još mnogo toga što se mora uraditi.

“Ne smijemo nikada pretpostaviti da je sudstvo u potpunosti nezavisno, nepristrasno i transparentno. Posvećenost Kosova, vaša i naša posvećenost ovoj oblasti, mora se svakog dana obnavljati. Znam da to nije lako, ali ja sam ovdje da vas uvjerim da Kosovo nije samo”, rekla je Rader.

U posljednjem izvještaju Transparency International-a, navedeno je da je na Kosovu povećan stepen korupcije, u kome je sudstvo na drugom mjestu kao najkorumpiraniji sektor.