Snage bezbjednosti Kosova (SBK) bi početkom sljedeće godine mogle da budu proglašene "državnom vojskom Kosova", a odluku o tome vlasti bi mogle jednostrano da donesu ako u septembru bude dato pozitivno mišljenje o obučenosti te formacije, piše danas list "Koha ditore", pozivajući se na međunarodne izvore.


U septembru će biti prva procjena i na osnovu dosadašnjeg napretka smatramo da će u januaru 2012. SBK biti spremne da budu proglašene vojskom Kosova", rekli su izvori dnevnika.

U tom slučaju "Vlada Kosova treba da ima 'odrešene ruke' da najdalje do početka naredne godine jednostrano proglasi SBK za državnu vojsku. Na taj način se želi da se okonča dugačka tranzicija kosovske armije, počevši od bivše OVK u Kosovski zaštitni korpus, a zatim u snage bezbjednosti", piše "Koha ditore".

Mirovne snage NATO-a na Kosovu (KFOR) su pomogle napredovanje SBK, a međunarodni izvori su "Kohi" izjavili da će se SBK osamostaliti čim dostignu pun kapacitet.

"Ovo osamostaljivanje SBK treba da otvori mogućnost kosovskim institucijama da djeluju tako što će proglasiti stvaranje vojske", navode ti izvori. Isti izvori navode da o istoj odluci treba da se složi i Međunarodna civilna kancelarija (ICO), koja nadgleda sprovođenje plana Martija Ahtisarija o nezavisnosti, i šef kancelarije Pither Feith.

Izvori lista takođe navode da stvaranje vojske Kosova ne bi predstavljalo problem u vezi sa ostankom KFOR-a i funkcionisanjem te mirovne misije, koja će do tada znatno smanjiti broj svojih vojnika.

"Nema problema što se tiče legalne baze, ona je na vrijeme izabrana", rekao je neimenovani međunarodni sagovornik lista.
 
Na osnovu Ahtisarijevog paketa, međunarodne vojne snage će nadgledati formiranje Snaga bezbjednosti Kosova, dok se ne zaključi da su ove snage postigle pun operaitivni kapacitet.

Po postizanju kapaciteta, Snage bezbjednosti postaju nezavisna sila, ali ipak pod međunarodnim nadzorom, što se naoružanja tiče. Sveobuhvatni plan bivšeg finskog predsjednika, međutim, na definiše neka ograničenja u odnosu na to kada SBK može da postane vojska. Predstavnici SBK-a, ministar odbrane u ostavci Fehmi Mujota i komandant Sulejman Selimi su, u obraćanju javnosti povodom novogodišnjih praznika, prvi put javno govorili o pretvaranju te formacije u vosjku.

Po njihovim riječima, očekuje se povećanje broja pripadnika Snaga bezbjednosti Kosova tokom 2011. godine, kao i povećanje njihovih aktivnosti i profesionalno usavršavanje.

Takođe se očekuje da ove snage potpišu niz sporazuma o saradnji sa zemljama iz regiona, ali i predstavnicima Evropske unije.

"Sada imamo oko 2.200 pripadnika SBK. Nastavljamo sa obukom. SBK je svakim danom sve obučenija i profesionalnija", rekao je Mujota.
 
Tokom ove godine, SBK će u svojim redovima, pored redovnih pripadnika, imati i rezervni sastav.