Na Kosovu su i dalje u toku reakcije na izvještaj Dicka Martyja o umješanosti bivših vođa OVK tokom i poslije rata na Kosovu u trgovinu oružjem, drogom i ljudskim organima, a u kojem je kao glavni vođa takve grupe prozvan kosovski premijer u ostavci Hashim Thaçi.


Kako političari koji su na poziciji ali i oni iz opozicije sada već vlade u ostavci, tako i civilno društvo odbacuje optužbe iz Martiyevog izvještaja, navodeći da su optužbe neosnovane, da su za dokazima o ovom slučajnu bezuspješno tragali i EULEX i UNMIK, i da je bilo nemoguće da OVK tako nešto uradi.

Thaçi je u nekoliko navrata kazao da ukoliko Marty ima dokaze, on ih treba predstaviti odgovarajućim organima kako bi slučaj dalje bio istražen. On je za agenciju Associated press naveo i da je spreman za saradnju u vezi sa ovim slučajem, i zatražio je da cijeli slučaj istraže međunarodna zajednica i kosovske vlasti.

Ministar za evropske integracije u ostavci Besim Beqaj izjavio je za Švicarsku televiziju TSR, da su optužbe izvjestioca Dick Martyja neistinite, i da su orkestrirane iz Srbije.

“Veoma je žalosno čuti da je jedan diplomata, kao što je g. Marty, u ime jedne institucije lansirao ovakve neistinite optužbe. Svesni da su ove glasine orkestrirane iz Srbije. Ukoliko neko kaže da je čuo nešto, to ne predstavlja dokaz. Dokazi trebaju da budu konkretni. U politici je ponekad vrijeme trenutka za lansiranje napada veoma važano, a za nas je ovaj trenutak važan zato što je na Kosovu u toku proces kreiranja nove vlade nakon izbora. Ovaj izvještaj je planiran baš u ovo vrijeme kako bi se pokvarila slika Kosova. Pozdravljamo bilo kakve istrage ali pod uslovom da su zasnovane na dokazima, dok oni koji pružaju lažne tvrdnje trebaju odgovarati pred zakonom”, rekao je kosovski ministar u ostavci Beqaj, za Švicarsku televiziju TSR.

Prethodno je zamjenik američkog ambasadora u Prištini, Michael Murphy rekao da ovaj izvještaj neće uticati na odnose SAD i Kosova, te da se dokazi, ukoliko postoje, trebaju predstaviti odgovarajućim organima.

Na izvještaj Martyja reagovao je i komadant KFOR-a na Kosovu, Erhard Byhler. On je kazao da Kosovo nije mesto kriminala i korupcije, ali navodi da ovaj Martyjev izvještaj kvari sliku Kosova.

I on je međutim dodao da ovaj izvještaj neće uticati na odnose između Njemačke i Kosova.

“Ovaj izvještaj neće imati posljedice na bezbjednost Kosova. Kosovo je mirnije poslije izbora nego ikada do sada. Izvještaj mora da ima dokaze, a ako ih nema onda su to sve klevete”, kazao je Byhler.

Oštro je reagovalo i udruženje proižašlo iz borbe OVK-a. Muharrem Xhemajli iz ovog udruženja navodi da je izvještaj dio pripremljenog scenarija protiv borbe OVK-a.

“Nijedna optužba koja dolazi od neke političke grupe ili institucije ne može umanjiti važnost koju je OVK imala prema albanskom narodu”, kaže Xhemajli.

On je takođe naveo da je u toku priprema peticije protiv Martyjevog izvještaja.

Na izvještaj Dicka Martyja reagovala i Kosovska alijansa za biznis, čiji je predsednik Agim Shahini kazao da ovaj izvještaj predstavlja napad na strane investitore na Kosovu.

“Zašto je ovo urađeno? Zašto je poslata ovako loša poruka ljudima, Švicarskoj i Savjetu Evrope? Naša dijaspora pruža značajan doprinos u razvoju naše zemlje. Ovo je urađeno radi lične koristi, političke ili ekonomske ili zato što im je potrebno da budu u centru medijske pažnje”, kazao je Shahini.