Francuska i SAD su se krajem 2006, zbog Kosova, zalagale da se Srbiji ponudi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU bez haškog uslova i program NATO-a Partnerstvo za mir (PZP), piše u depeši iz ambasade SAD u Parizu, objavljenoj na sajtu WikiLeaks.

Riječ je o razgovoru pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Daniela Frieda sa političkim savjetnikom tadašnjeg francuskog predsjednika Morissom Gurdo-Montanom od 7. decembra 2006.

Gurdo-Montan je prenio i Putinovu zabrinutost zbog mogućnosti podjele i spajanja sjevernog djela Kosova sa Srbijom i južnog djela sa Albanijom što bi dovelo do potencijalne radikalizacije muslimanske države u srcu Evrope.

Kad je reč o Ahtisarijevom predlogu, Gurdo-Montan je naveo da je Putin rekao Francuzima da Rusija neće oklijevati da stavi veto na rješenje sa kojim se ne slažu sve strane.
 
Gurdo-Montan je tada govorio o planovima Francuske da ubjedi EU da Srbiji ponudi SSP ne vezujući ga sa obavezom pune saradnje sa Haškim tribunalom, ali je izrazio zabrinutost zbog eksplicitne prijetnje tadašnjeg ruskog predsjednika Vladimira Putina da će uložiti veto na rezoluciju Savjeta bezbednosti UN o Kosovu.

Fried je uzvratio da Zapad treba da se pripremi da djeluje i bez Rusa, piše u depeši koju je kao tajnu 12. decembra 2006. poslao tadašnji američki ambasador u Francuskoj Craig Stapleton. On je rekao da su SAD odlučile da Srbiji ponude PZP kao podršku demokratskim snagama uoči izbora i da je predsjednik Boris Tadić napravio dobru podlogu za evroatlantsku budućnost Srbije.

Prema toj depeši, SAD su iz tih razloga i odlučile da podrže odlaganje Ahtisarijevih preporuka o statusu Kosova. Fried je, međutim, ukazao da je od "ključnog značaja da se brzo djeluje nakon izbora 21. januara".

"Dodatno odlaganje bi ohrabrilo Srbe i druge da pomisle kako se Zapad uplašio, vrijeme je da se ide dalje do nadgledane nezavisnosti", navedeno je u toj depeši.

S druge strane, Gurdo-Montan je kazao da je predsednik Zhak Shirak predložio njemačkoj kancelarki Angeli Merkel da EU ponudi Srbiji SSP čak i u slučaju nedovoljne saradnje Beograda s Hagom.

"Merkelova je najprije odgovorila negativno navodeći Tadićev neuspjeh da to ispuni, ali Francuska i dalje smatra da bi ponuda ŠSSP mogla da napravi razliku na januarskim izborima", rekao je Gurdo-Montan i dodao da će Francuska onda sama predložiti SSP.