Srpska vlada, malo po malo, postaje svjesna da je Kosovo izgubljeno. Prije godinu dana postavljene barikade, u međuvremenu su uklonjene. Srpska manjina na Kosovu osjeća se izneverenom…

"Barikadu koja blokira saobraćaj na mostu preko Ibra u Mitrovici na severu Kosova čini gomila peska, kamenja i betonskih blokova. Tuda povremeno prođe samo poneki pješak, najčešće sa kesama u rukama, vraćajući se, najverovatnije, iz kupovine. Nedaleko odatle, muškarac čuva stražu, odnosno nagleda barikadu koja sjeverni dio grada, u kojem žive uglavnom Srbi, odvaja od južnog.

Većinu takvih barikada jedinice KFOR-a već su uklonile. Ova barikada u podjeljenoj Mitrovici, jedna je od posljednjih.

'Ja samo radim svoj posao', kratko odgovara čuvar mosta na pitanje: šta je zapravo njegov zadatak.

Problemi su počeli prije godinu dana, kada je kosovska vlada izvela nenajavljenu akciju preuzimanja kontrole graničnih prelaza sa Srbijom. Postavljanje barikada bio je odgovor ili, bolje rečeno, protest kosovskih Srba", piše njemački Financial Times i dodaje kako se "srpska manjina na Kosovu osjeća bespomoćno i usamljeno. Zaboravila ih je politička elita u Beogradu, kojoj su Srbi sa Kosova dugo bili instrument u igri moći sa vlastima u Prištini, ali i sa Evropskom unijom".



Profitiraju jedino kriminalci

"Jedino je dobro srpsko-albanskom kriminalnom miljeu, koji operiše u 'slobodnoj zoni' (zoni bez policije). Posljednjih dana, KFOR je na manjim putevima preko brda postavio barijere koje bi trebalo da onemoguće prolaz kamiona. Stanovnici protestuju, za sada mirno. 'Okupili smo se kako bismo međunarodnoj zajednici, Beogradu i Prištini poslali poruku, da ne odustajemo', poručuje sa mitinga Radenko Nedeljković, srpski političar sa Kosova.

U sjevernom dijelu Kosova, sjeverno od rijeke Ibar, živi oko 40.000 Srba. Oni i dan-danas odbijaju saradnju sa kosovskim vlastima. Tu se na vozilima ne mogu videti kosovske registarske tablice. Pošto je u Beogradu na vlast došla nacionalistička vlada, Srbi na Kosovu mogli bi da se osjećaju još usamljenije. Ali još i za vrijeme proevropski orijentisanog Borisa Tadića, oko 130.000 Srba na Kosovu i vlasti u Beogradu su se jedni od drugih otuđili".

Od podjele nema ništa

"U međuvremenu se dosta spekuliše o pregovorima između Srbije i Kosova. 'Međunarodna zajednica vrši pritisak na najuticajnije predstavnike Albanaca da formiraju tim koji će sa Srbijom pregovarati o Sjeveru Kosova', tvrdi Agron Demi, direktor Instituta za napredne studije GAP. Na sjeveru je do nedavno postojala nada da će Kosovo biti podjeljeno. Novi premijer, a u prošloj vladi ministar, Ivica Dačić, ponovo je prošle godine oživeo tu ideju.

Ostatak Srba živi u odvojenim i izolovanim zajednicama na Kosovu. One su u glavnom postigle nekakav dogovor sa kosovskim vlastima. Voze automobile sa kosovskim tablicama, a njihovi predstavnici, predsjednici tih opština, izabrani su u skladu sa strukturama kosovskih vlasti. Doduše, velika frustracija postoji i kod Srba, koji žive na Jugu. I u tom dijelu Kosova organizuju se protesti protiv diskriminacije.

'Prema postojećim zakonima, Kosovo je dvojezično, ali sa srpskim nećete stići daleko', priča Bojan Teofilović iz srpskog Centra za mir i toleranciju iz Gračanice i dodaje: 'Ti isti zakoni bi Srbima trebalo da garantuju deset odsto radnih mjesta u administraciji, a u stvari je riječ samo o 0,5 odsto. Mnogi političari na situaciju ovde gledaju isuviše ružičasto', kaže Teofilović", zaključuje Financial Times Deutschland.

/DW/