Vlada Srbije odlučila je na telefonskoj sednici u sredu da Generalnoj skupštini UN-a podnese revidiran prijedlog Rezolucije o Kosovu, koji je usklađen sa 27 zemalja EU. To je rezultat dogovora predsednika Srbije Borisa Tadića i šefa diplomatije EU Ketrin Ešton postignut u utorak u Briselu.

Tekst rezolucije je u sredu usaglašen sa svim strankama vladajuće koalicije i opozicijom u Srbiji, a Ministarstvo vanjskih poslova će tekst Rezolucije samo zameniti tehnički, tako da neće biti amandmana.

Zvaničnici na Kosovu su pre nego što je Beograd objavio da je izmenio Rezoluciju kazali da bi za Kosovo ipak najbolje bilo da se Rezolucija Srbije o Kosovu povuče.

Zamenik premijera Kosova Hajredin Kuçi kaže da kosovska diplomatija radi na tome da Rezolucija Srbije o Kosovu ne prođe na Generalnoj skupštini UN-a, takva kakva je, dok bi za Kosovo najbolje bilo da se ona povuče.

“Za Vladu Kosova glavna orijentacija je da se rezolucija povuče. Što se tiče statusa, teritorijalne celovitosti, unutrašnje organizacije, to ni u kojem slučaju neće biti moguće teme za razgovore sa Beogradom”, kazao je Kuçi.

Dobri odnosi sa Briselom

Ardian Gjini iz opozicione Alijanse za budućnost Kosova, smatra da je ipak u interesu Kosova da je Srbija u dobrim odnosima sa EU i da se obe zemlje trebaju posvetiti evropskim integracijama.

“U dugoročnom interesu Kosova je da Srbija ide dalje na putu evropskih integracija i da nađe zajednički jezik sa EU, dok i mi na Kosovu trebamo da se fokusiramo na pitanja koja su direktno u vez isa evropskim integracijama. Možda bi i situacija u UN bila drugačija kada bi naš fokus bio samo EU”, kazao je Gjini.

Politički analitičar Behlul Beqaj smatra da bi prolazak srpske rezolucije o Kosovu na Generalnoj skupštini UN-a značio podršku vlastima u Srbiji, što bi štetilo Kosovu.

“Mislim da je u ovom slučaju bolje za Srbiju da rezolucija prođe u UN-u, dok će za Kosovo verovatno biti malo teže ukoliko rezolucija prođe, jer prelaz rezolucije bi na neki način značilo da međunarodna zajednica podržava ovu vlast”, kazao je Beqaj.

U međuvremenu, kosovski predsednik Fatmir Sejdiu i ministar spoljašnih poslova Skender Hyseni uoči Generalne skupštine UN-a nastavljaju s lobiranjem u Njujorku. Oni su u ponedeljak od nekoliko država zatražili da priznaju nezavisnost Kosova i da se suprotstave Rezoluciji Srbije koja poziva na razgovore o statusu.

Kosovski predsednik i ministar spoljnih poslova sastali su se i sa članovima Arapske lige kao i sa predsednicima, članicama zajednica Kariba.

RSE