Prošlonedeljno savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde da proglašenje nezavisnosti Kosova nije protiv međunarodnog prava oduzelo je pravo Srbiji najjači argument koji je imala do sada – da je nezavisnost Kosova bila u suprotnosti sa međunarodnim pravom i pravnim funkcionalnim aktima na Kosovu kao što je Rezolucija 1244, smatraju analitičari.

Kosovski stručnjak za međunarodno pravo Afrim Hoti kaže da mišljenje Međunarodnog suda pravde ne obavezuje zemlje da priznaju Kosovo, uključujući i Srbiju. Ali Hoti navodi da je Srbija sada ostala bez pravnog argumenta da povrati Kosovo.

“Mislim da su svi kvazi argumenti koje će Srbija upotrebiti uzaludni, pošto je Rezolucija 1244 bila najjači argument koji je promovisan od strane srpskog i ruskog lidershipa. Smatram da više nema jakih argumenata koji bi bili protiv nezavisnosti Kosova”, kazao je Hoti.

Srbija je prenela svoju borbu za Kosovo i na Generalnu skupštinu UN-a, gde je i predala novu Rezoluciju. Ekspert međunarodnog prava Afrim Hoti smatra da u međunarodnom kontekstu više nema argumenata u korist Srbije.

“Ne, u međunarodnom kontekstu nije ostao nijedan argument osim ovih političkih koji se sada koriste u UN-u”, kazao je Hoti.

Pred Srbijom dug put

Sa druge strane, stručnjak iz Inicijative za evropsku stabilnost Gerald Knaus kaže da advokati uvek mogu da pronađu rupe u zakonu ako žele da neko pitanje odvedu napred. Ali, za jedno održivo rešenje, Knaus kaže da je neophodno priznanje Kosova od strane Srbije.

“Srbija se treba opredeliti između evropskih integracija i pronalaska održivog rešenja za Kosovo. Jasno je da održivo rešenje podrazumeva priznanje nezavisnosti Kosova. Ovo se neće desiti odmah, ali je to jasno ako gledamo na način na koji EU zadržava aplikaciju Srbije dok Kosovo i Srbija ne pronađu rešenje, Kosovo će biti isti problem za Srbiju, kao što je Kipar za Tursku. To podrazumeva da će Srbija imati veoma dug put proces učlanjenja u EU sa veoma malim progresom”, kazao je Knaus.

Osim toga što Srbija odbija da prizna Kosovo, za Kosovo je problematično što još pet članica EU nisu priznale kosovsku nezavisnost. Analitičari kažu da pošto mišljenje MSP nije obavezno, onda ove zemlje nisu obavezne da priznaju nezavisnost. Ali, zaključak je da ovaj blok smeta Kosovu i uopšte regionu na putu ka evropskim integracijama.

“Priznanja od strane 5 zemalja EU su najvažnija priznanja koje Kosovo može da dobije, zato sto ona reflektuju dve stvari, najpre otvara jasnu perspektivu Kosovo da bude deo EU a isto tako sa njihovim priznanjem, EU se predstavlja kao ujedinjen subjekat sa jasnim stavom o Kosovu”, objašnjava Hoti.

Nezavisnost Kosova je do sada priznalo 69 država. Nedelju dana od odluke Međunarodnog suda pravde, Kosovo nije priznala ni jedna država, iako se očekivao talas novih priznanja. Kosovskim vlastima je cilj da do Generalne skupštine UN-a u septembru, Kosovo prizna100 država.

RSE