Mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova biće, prema oceni stručnjaka za međunarodno pravo, vrlo obazrivo formulisano.

Stručnjaci za međunarodno pravo ističu da će mišljenje biti "dvosmisleno da ne bi predstavljalo presedan".

Agencija Frans pres ističe da su uprkos tome vlade Srbije i Kosova izrazile uverenje da će odluka Suda biti za njih pozitivna i podsetila na izjave premijera Srbije Mirka Cvetkovića i kosovskog premijera Hashima Thaçija.

Prema stručnjacima međunarodnog prava, MSP bi trebalo da bude što dvosmisleniji da ne bi presedan o Kosovu probudio ambicije kod drugih koji zagovaraju nezavisnost, piše AFP u tekstu posvećenom predstojećem "dugoočekivanom" objavljivanju mišljenja Suda.

"Sud će probati da izbegne stvaranje presedana, pošto bi u tom slučaju druge manjine sledile primer Kosova", rekao je za AFP Vilem van Genugten, profesor međunarodnog prava na univerzitetu u južnom holandskom gradu Tilburgu.

Prema mišljenju Žana D'Aspermonta, stručnjaka za međunarodno pravo na univerzitetu u Amsterdamu, MSP neće "nikad, nikad priznati pravo na secesiju. To bi bilo otvaranje Pandorine kutije", rekao je on.

On je, međutim, dodao da Sud ne bi trebalo ni da okarakteriše proglašenje nezavisnosti nelegalnim.

"Sud ne želi da ispadne smešan sa grandioznom presudom koju će svi činioci potpuno ignorisati", rekao je D'Aspermont.

AFP podseća da je Kosovo priznalo 69 zemalja, među kojima su i SAD i 22 od 27 zemalja članica EU.

Prema rečima jednog neimenovanog diplomatskog izvora, Evropljani bi podržali rezouciju u Generalnoj skupštini UN koja bi predložila "obnovu dijaloga za nalaženje sporazuma o svim nerešenim pitanjima s perspektivom pridruženja" i Srbije i Kosova u Evropskoj uniji.

Međunarodni sud pravde najavio je da će u četvrtak, 22. jula, saopštiti savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. To pitanje je Generalna skupština UN predala Sudu na razmatranje na zahtev Srbije.

B92