Izrael "načelno" želi ublažiti blokadu Pojasa Gaze, rekao je izaslanik za Bliski istok Tony Blair. Međunarodno povjerenstvo Crvenog krsta (ICRC) je pak poručilo kako je blokada Gaze kršenje Ženevske konvencije.

Izaslanik za Bliski istok Tony Blair je kazao da mu je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao da je spreman dopustiti ulazak robe u Gazu, osim oružja i ratnog materijala koji će biti definirani na "negativnom popisu".

Time bi se promijenila sadašnja praksa blokade sve robe osim one izričito navedene na "pozitivnom popisu".

"Sada postoji načelna volja Izraela za pomakom", rekao je Blair novinarima u Luxembourgu nakon sastanka ministara vanjskih poslova EU-a. Blair se nada da će pozitivni koraci biti poduzeti "idućih dana".

"Govorimo o popravku škola, govorimo o struji, vodi, sanitarijama, stanovanju, to bismo vrlo brzo mogli pokrenuti", rekao je Blair.

Crveni krst prvi put osudio Izrael

Međunarodno povjerenstvo Crvenog krsta (ICRC) je pak u ponedjeljak poručilo da Izrael blokadom Pojasa Gaze krši Ženevske konvencije.

"Stanovništvo Gaze kažnjeno je za postupke za koje ne snose odgovornost. Blokada predstavlja kolektivnu kaznu čije nametanje je čisto kršenje obveza koje Izrael ima prema međunarodnom pravu", navodi se u izjavi ICRC-a.

To je prvi put da ova organizacija jasno kaže da izraelska blokada predstavlja kršenje Ženevskih konvencija. Četvrta Ženevska konvencija iz 1949., koju je Izrael ratificirao, zabranjuje kolektivno kažnjavanje civilnog stanovništva.

"Mi pozivamo Izrael da prekine blokadu i pozivamo one koji imaju utjecaja na situaciju, uključujući Hamas, da učine sve što je u njihovoj moći kako bi pomogli stanovništvu Gaze", rekla je čelnica odjela ICRC-a za Bliski istok Beatrice Megavand-Roggo.

ICRC je također zatražio od islamističkog pokreta Hamasa da obitelji izraelskog vojnika Gilada Shalita, kojeg drže u zarobljeništvu skoro četiri godine, dopusti redovne posjete.