Izvjestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček u Beču je predstavila preporuke EU i kosovskim vlastima. Ona je taj dokument sačinila zajedno sa ekspertima i predstavnicima kosovskog civilnog društva, da bi Kosovo dobilo jasnu evropsku perspektivu.

"Radim na izvještaju o kojem treba da raspravlja Evropski parlament u julu. Sutra ću ovaj dokument, koji sam izradila sa ekspertima sa Kosova predstaviti i u Briselu", najavila je Lunačekova na konferenciji za štampu.

Ona je rekla da je za nju najvažnije da se jasno stavi do znanja da je cilj evropska integracija Kosova, iza čega treba jasno da stane Evropski parlament.

"Moramo raditi protiv izolacije građana Kosova u viznoj liberalizaciji. Zahtjevam da se dijalog o viznoj liberalizaciji sa Kosovom odmah pokrene. Bila sam razočarana da Evropska komisija to nije preporučila prošle nedjelje, dodala je Lunačekova.

U dokumentu predstavljenom u Beču je osam preporuka za politiku EU prema Kosovu. U preporukama se zahtjeva okončanje "getoizacije Kosova", time što bi se započeo dijalog o viznoj liberalizaciji.

Drugi zahtjev je da od 2011. počne proces analize od strane EU, koji treba da vladi postavi jasne zadatke koje treba da ispuni na putu punopravnog članstva u Uniji.

Dalje se ističe da se moraju podržati aktuelne aktivnosti Eulexa i nastaviti istrage u vezi borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, šaljući jasnu poruku da niko nije iznad zakona.

Pored toga, navodi se da Eulex mora da uvede novi mehanizam nadziranja, uključujući kriterijume koji je moguće dostići, a traži se i reorganizacija prioriteta Eulexa i fokusiranje na sjever Kosova.

Vašington i EU moraju naći zajednički stav prema Kosovu, navedeno je u dokumentu.

Kada je riječ o predstojećoj odluci Međunarodnog suda pravde preporučuje se da se iskoriste mogućnosti poslije odluke da se uvjeri preostalih pet članica EU da priznaju Kosovo.

Posljednja preporuka jeste da se mora jasno staviti do znanja da su nezavisnost i aktuelne granice ireverzibilne, i da je neophodno da se pronađe rješenje za odnose između Beograda i Prištine.

Lunačekova je naglasila da, prema njenom, a i premema mišljenju većine u Evropskom parlamentu, neće biti novih pregovora o statusu Kosova.

Radimo na tome da preostalih pet članica priznaju nezavisnost Kosova, navela je ona.